Klaus Iohannis államfő összehívta a parlamenti pártok vezetőit annak érdekében, hogy egyeztessenek a védelmi kiadások olyan módon történő növeléséről, hogy azok 2017-től elérjék a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékát.
Az államfő a parlamenti súlyuk alapján kialakított sorrendben hívta találkozóra a pártokat, így először a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőit fogadta, majd az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Románia Fejlődéséért Országos Szövetség (UNPR), a Konzervatív Párt (PC), az RMDSZ – amelyet Kelemen mellett Borbély László, Markó Béla és Máté András Levente képviselt –, a kisebbségi frakció és a Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) következett.
Kelemen Hunor a találkozót követően elmondta: támogatják az elnök kezdeményezését. (Az RMDSZ szerint tehát nem az a jó az erdélyi magyaroknak, ha van egy erős magyar és egy gyenge román hadsereg... A kettő összehasonlítása amúgy erős idegzetűeknek itt - a szerk.)
A pártok egyöntetűen támogatták az államfő védelmi kiadások növelésére vonatkozó javaslatát. Alina Gorghiu, a PNL társelnöke szerint a megállapodás egyrészt a NATO-csatlakozáskor az országgal szemben támasztott elvárások teljesítését jelenti, másrészt befektetés az ország biztonságába.
Gabriel Oprea, az UNPR elnöke egyenesen azt javasolta, hogy már 2016-tól a GDP 2 százalékát fordítsák a védelmi kiadásokra.
Az egyeztetéseket követően Iohannis rámutatott: a szomszédban zajló események miatt – "egy ország erőszakkal változtatta meg a határait" – szükséges a hadsereg finanszírozásának növelése. A pártok ezt megértették, és a rendszerváltás utáni 25 évben először összpárti egyetértés alakult ki. Kifejtette: a lépés nyomán lehetővé válik az együttműködés a romániai és a szövetséges államokban működő haditechnikai cégek között.
A NATO tavalyi, walesi csúcstalálkozóján fogalmazódott meg az elvárás, hogy az ukrajnai események fényében a keleti tagállamok növeljék védelmi kiadásaikat a GDP 2 százalékára. Románia jelenleg nagyjából a GDP 1,4 százalékát költi védelemre. Becslések szerint Románia GDP-je 2017-ben 778,2 milliárd lej lehet. Egyébként hétfői sajtóhírek szerint a védelmi tárca arra készül, hogy a Portugáliától megvásárolt 12 darab F16-os vadászgép mellett további 12 darab gépet vásároljon.
Zoom
Portugál F-16-os
(Székelyhon nyomán)