Rémisztő adatokat lehet olvasni a túlsúlyról és az elhízottságról. A felmérések azt mutatják, hogy a világon nagyjából minden országban hasonló lehet az arány. Az Egyesült Államokban és Magyarországon is (a hazai eredmények a keretes írásban) a lakosság egyharmada elhízott, egy másik harmad túlsúlyos. Egy új tudományos kutatás eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy ezt a statisztikát rendkívül komolyan kell vennünk.
A McGill Egyetem kutatói arra az eredményre jutottak, hogy az elhízás akár nyolc évvel is megrövidítheti a várható élettartamunkat. És hogy ez még ne legyen elég, az is kiderült, hogy túlsúly akár két évtizedet is elvehet az egészségesen megélhető élethosszból – „köszönhetően” a sokkal magasabb kockázattal és korábban kialakuló cukorbetegségnek, illetve a szív- és érrendszeri betegségeknek.
Ma már általában elfogadott, hogy túlsúlyosnak tekintik azokat, akiknek a testtömeg-indexük 25 és 29,9 között van, 30 felett az elhízottak kategóriája található, az egészségesek testtömeg-indexe 18,5 és 25 között mozog.
Az indexet a test tömege és a magasság alapján számolják ki, a kategóriákat nemzetközi ajánlások alapján alakították ki. Például egy 175 centiméter magas, 75 kilogramm tömegű férfi indexe 24,49, azaz felülről még éppen befér az egészséges csoportba.
Dr. Steven Grover epidemiológus professzor, a kutatás vezető szerzője elmondta, hogy kulcsfontosságú a kor, amelyben a túlsúly lerakódik – a legrosszabb eredmények azoknál születtek meg, akik már fiatalkorukban elhíztak.
A The Lancet szakfolyóiratban megjelentetett tanulmány eredményei négyezer emberen végzett megfigyeléseken alapszanak, ők a Nemzeti egészség- és táplálkozáskutatás részvevői voltak. Grover és munkatársai azt állapították meg, hogy a nagyon elhízottak nyolc, az elhízottak hat, a túlsúlyosak pedig három évet kockáztatnak az életükből. „A képlet rendkívül egyszerű: minél fiatalabb és minél elhízottabb valaki, annál nagyobb hatással lehet az állapota az egészségére – emelte ki nyilatkozatában a professzor. – Úgy értékeljük, hogy a várható élettartam befolyásolásának szempontjából a túlsúly pontosan olyan rossz, mint a dohányzás.”
A kutatás eredményeinek hatása akkor lesz teljes, amikor a betegek szembesülnek személyes adataikkal. Persze azonnal következnek majd a „mi lesz ha” típusú kérdések. Mi lesz, ha leadok 5-10 kilogrammot? Mi lesz, ha aktívabb leszek? Hogyan változhatnak meg a számok? A kutatók igyekeztek válaszokat adni ezekre a kérdésekre, és a kutatás eredményeit eljuttatták az Egyesült Államok gyógyszertáraiba is. A gyógyszerészek bemutathatják az információkat a betegeknek, és tanácsokkal segíthetnek nekik, miként térjenek át az egészségesebb életmódra, a tápanyagokban gazdagabb ételek fogyasztására és a rendszeres mozgásra.
„A leírt klinikai modellek hasznosak lehetnek a páciensek és az egészségügyi szakemberek számára, hogy alaposabban megismerhessék az egészségesebb életmód kérdéseit, illetve előnyeit, mivel pontosan tudjuk, hogy ezeket sokak számára nehéz elfogadni és rendszeresen használni” – hangsúlyozta Steven Grover.