Egy malac 40-50 kilogramm körül mozog, amelyik ennél nehezebb, azt már nem malacként, hanem disznóként árulják – mondta el a Húskirály hentese. Malacsütéshez persze ritkán vásárol az ember ekkora jószágot, egyben jóval kisebb állatok kerülnek a sütőbe vagy kemencébe. Ahogy megtudtuk, egyértelműen meg lehet állapítani a húsdarabok méretéről is, hogy malacról van-e szó, de a henteseknek, eladóknak kötelességük tájékoztatni a vásárlót a termék fajtájáról. Ilyen téren nem túl gyakoriak az átverések, a gyakorlott háziasszonyok ránézésre is meg tudják mondani, hogy malacról vagy disznóról van szó, a kezdők pedig bátran kérhetnek tanácsot a hentestől. Érdemes figyelni arra, hogy a malac húsa világosabb, rózsaszínesebb, a szalonnarétegei pedig vékonyabbak. Éppen ezért népszerű a malacsült, a hús ugyanis szaftosabb és omlósabb lesz.
A szilveszteri időszakban azok között, akik nem egész malacot vesznek, a legnépszerűbb a bőrös felsál, a karaj és a comb. Mielőtt megvesszük a malacot, minden esetben mérjük le, hogy mekkora is a sütő, nehogy otthon derüljön ki, hogy az állat fele inkább kint maradna.
Ha lehet, a nagyáruházak előre csomagolt árui helyett henteseknél és a piacokon vásároljanak friss, jó minőségű malacokat a fogyasztók – javasolják a Húskirálynál. Előfordult ugyanis, hogy egy vevő arra panaszkodott, hogy egy nagyáruházban vásárolt darált hús élesztőt tartalmazott, amelynek semmi keresnivalója nem lenne benne, és az sem ritka, hogy több a zsír, mint a hús.
Az árakkal kapcsolatban megtudtuk, hogy a bontott malac részei 850 és 1000 forint/kilogramm körüli áron mozognak, hasonlóan a bőrös, félbe vágott malachoz.