Mi kell az egészséges csontokhoz?

Íme néhány praktika, amivel egy életen át erősek és egészségesek maradhatnak a csontjaink.

KSZ
2014. 12. 14. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csontok fő alkotóelemei a kalcium, a foszfor és a kollagén. Bár egy idő után nem növekednek tovább, mégis folyamatosan új csontszövet termelődik, ami pótolja az idővel lebomló régi szöveteket. Éppen ezért az ételek és italok, sőt még a beszedett gyógyszerek is hatással vannak a csontok rugalmasságára és erejére. A vázrendszer védelme érdekében tehát érdemes csökkenteni bizonyos kockázati tényezőket, hogy minél kevésbé legyenek törékenyek és érzékenyek a csontok.

Jóval több nőnél alakul ki csontritkulás, mint férfiaknál, menopauza után pedig, ahogy az ösztrogénszint tovább csökken, ez a kockázat még inkább megemelkedik. Ebben az időszakban a női csontsűrűség akár 20 százalékkal is csökkenhet az öt évvel korábbihoz képest. Mikor a nőknek már nincs menstruációs ciklusuk, gyakran romlik a csontszerkezetük minősége, éppen ezért érdemes erről konzultálni a háziorvossal is. A férfiak esetében a 65 év feletti korosztály a veszélyeztetett, ekkortól ugyanis könnyebben alakul ki náluk csontritkulás a csontsűrűség változása miatt.

Ha túl gyakran, és túl sok alkoholt kell a szervezetnek feldolgoznia, az a csontok számára is hátrányos lehet, ugyanis kevesebb tápanyaghoz jutnak a máj és az emésztőrendszer leterheltsége miatt. A folyamatosan alkoholt fogyasztó férfiak és nők esetében fennáll a csontritkulás, majd a csonttörés magas kockázata is.

Egy amerikai kutatás szerint évente több mint 258 000 65 év feletti ember szenved csípőtáji törést az Egyesült Államokban. Az ötven év fölötti férfiak egyötödénél fordul elő csonttörés a csontritkulás miatt. Egy csípőtáji törés után az életminőség és az egészség is sokat romlik, a férfiak 37 százaléka egy éven belül meghal egy ilyen esemény után. Ahhoz, hogy ez ne forduljon elő, érdemes már jóval korábban odafigyelni a csontok állapotára.

A felnőtteknek naponta 1000 milligramm kalciumra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak a csontjai, sőt az 51 és 70 év közötti nőknek már ennél is több, 1200 mg-ot kell bevinniük a szervezetükbe. De nem csak kalciumra van szükség, a magnézium, protein és D-vitamin is elengedhetetlen. Ezek már recept nélkül is kaphatóak a gyógyszertárakban, drogériákban; több tucat termék közül lehet válogatni. Érdemes minden terméknél ellenőrizni, hogy a napi ajánlott bevitel hány százalékát fedezi a készítmény, majd ez alapján választani. Gyakran a drágább termékben kevesebb a hatóanyag.

Az emésztőszervek rossz állapota hozza magával a csontok gyengülését is. Így olyan problémák is gondot okozhatnak, mint a különböző gyulladásos megbetegedések, a laktózérzékenység, vagy az anorexia nervosa. Ilyen betegségeknél ugyanis nem szívódik fel az a kellő mennyiségű vitamin és ásványi anyag, amire a csontoknak elengedhetetlenül szükségük volna.

Olyan szteroidok, mint a kortizon, prednizolon, desxametazon idővel egészségkárosító csontritkulást okozhatnak. Természetesen előfordul, hogy ilyen gyógyszereket kell szedni például reuma, asztma, allergia, lupus, Chrohn-betegség, rák vagy szervátültetés esetén, ilyenkor az orvosilag megengedett legkisebb dózist érdemes alkalmazni a lehető legrövidebb ideig. A csontok állapotáról az orvossal is érdemes egyeztetni.

A vörösvértestek nem maradnak sokáig a véráramban, folyamatos utánpótlásra van szükség, melynek újratermelődését a csontvelő biztosítja. Ez a terület a csont közepén egy szivacsos szövet, ami minden nap több milliárd új, érett vérsejtet termel, így biztosítja a szervezet számára a szükséges oxigént és energiát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.