1993-ban született az a fénykép, amely egy egymást átkaroló izraeli és palesztin kisfiút ábrázol. Most derült csak ki, hogy számtalan holokamu-fényképhez és -történethez hasonlóan ez sem igazi.
Két kisfiú, egyik palesztin kendőben, kafijjában, a másik kipában látható hátulról azon a felvételen, amely 1993-ban, pár hónappal az oslói béketárgyalások után született, és amely bejárta az egész világot. Az egymás vállát átkaroló, jeruzsálemi háttér előtt látható két kisgyerek a megvalósulni azóta sem tudó "palesztin-zsidó" megbékélés szimbólumává vált.
Zoom
Aztán most a Háárec című izraeli lap megírta, hogy a dolog így sosem történt meg, pontosabban beállított fotóról van szó, amelyen mindkét kissrácot egy-egy izraeli fiú testesítette meg. Az amerikai zsidó fotóriporternő, Ricki Rosen azt mondta, képe "pusztán azt szimbolizálja, hogy minek kellett volna történnie".

A lap interjút készített a két izraeli szereplővel, akik egyébként is jó barátok voltak, és mára felnőtt, 32 és 33 éves férfiak lettek. Kiderül az anyagból, hogy a kafijját a fotóriporter eredetileg magának vette "önvédelemből", azaz a palesztinok megtévesztésére: amikor Gázából tudósított az első intifáda alatt, a műszerfalon tartotta, hogy ne érje támadás a kocsiját.
Aztán a fotózás alkalmával elővette, és rátette az akkor 12 éves Zemer Alonira, és azt kérte tőle, illetve társától, Zvi Saphirótól, hogy csak beszélgessenek, az eközben ellőtt számtalan fotó egyike lett a világhírű fotó.
Zoom
Balról a kipás, jobbról a kafijjás
(Háárec - HVG nyomán)