A Nyugat hanyatlása

2014. november 29., szombat, Magazin

Lucian Boia az egyik legismertebb román történész, akinek a Miért más Románia? (Koinónia Kiadó, 2013) című nagyesszéjével lapunk hasábjain is találkozhat az olvasó, A Nyugat hanyatlása című – az előzőhöz hasonló műfajú és megközelítésű – értekezésében a nyugati civilizáció felbomlásának folyamatát kutatja, értelmezi.

A kötet szerint a jelenlegi európai társadalom ebben a formában nem fenntartható, erejét vesztett világ. A szerző – a médiából érkező hitegető jövőképpel ellentétben – borúlátó. A könyv első bekezdéseiben is erről olvashatunk: „Így adatott meg nekünk, hogy vízválasztó időket éljünk. Elbűvölő vagy elbizonytalanító ez a kor, attól függően, ki hogyan érzékeli, ki hogyan tud alkalmazkodni hozzá. Befejeződik egy történet, és már körvonalazódik a másik. Nem világvége ez, de olyasvalami, ami némileg hasonlít hozzá: egy világ vége. ”
A Bukaresti Tudományegyetem történészprofesszora az utóbbi évtizedek mitologizált történelmét próbálja lebontani és e köré újszerű fogalomtárt felépíteni. Egyetért a nyugati világ teljesítményeivel és alkotásaival, mégis úgy véli, a nyugati civilizáció egyre zsugorodik. Ezt a jelenséget – mely a nyugati társadalomfejlő­désen belül törést okozott  – a történelem felgyorsulásával, valamint a világviszonyok kiegyenlítődésével magyarázza. Olyan jelenkori kérdéseket érint, mint a demográfia, gazdaság, ökológia, a globális felmelegedés vagy a sokat említett demokrácia, és ezek hatását mutatja be jövőnkre nézve.
A cím igen elgondolkodtató egy olyan közegben, ahol nyugati nyelveket tanulunk, divatokat követünk. Boia szerint a Nyugat önkénye, arroganciája és bekebelező ereje olyan modellt állít elénk, mely meghatározza a technológiai civilizációt és minden lényeges etikai, etnikai, politikai, kulturális értéket. A kötet gazdasági, pénzügyi, morális szempontból vizsgálja a Nyugat jelenlegi helyzetét. Mindezt közérthetően, letisztult képekkel szemlélteti, kérdéseket fogalmaz meg és dilemmákat vet fel az olvasó számára. Bár gyakoriak a tényszerű megállapítások, nem von le egyértelmű konzekvenciákat, sokkal inkább elmélkedik, gondolkodóba ejti az olvasót. Ettől izgalmas ez a könyv.
A mítoszromboló könyveiről ismert történész könnyedén, kiegyensúlyozottan ír az európai történelem folyamairól, kihívásairól és esélyeiről. Megszólít és értelmezésre késztet minden történelem iránt érdeklődőt, diákot, tanárt egyaránt.

Sajó Enikő

A Rostás-Péter István által magyarra fordított könyv megrendelhető a Konyvter.ro honlapon vagy a 0264 450 119-es telefonszámon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a június 9-i európai parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1991
szavazógép
2014-11-29: Magazin - :

Mária Terézia halála (1780. november 29.)

„Etetni kell a juhot, ha nyírni, fejni akarjuk!”
(Mária Terézia az úrbéri rendelet kiadásakor)
1780. november 29-én hunyt el Habsburg Mária Terézia (ur. 140–1780), a magyar történelem második, saját jogon uralkodó királynője, a felvilágosult abszolutizmus egyik legjelentősebb európai képviselője, a Habsburg–Lotaringiai-dinasztia „ősanyja”.
2014-11-29: Magazin - :

A világ legnagyobb műjégpályája

A világ legnagyobb műjégpályája nyílt meg tegnap Moszkvában a nemzetgazdasági kiállítási központ terüle­tén. A különböző létesítményekkel együtt több mint 57 ezer négyzetméter kiterjedésű területen 20 500 négyzetméternyi jégfelületet hoztak létre.