Észak-iraki kurd pesmerga harcosokat képeznek ki török katonák, akik hasonló katonai felkészítésben részesítik majd az iraki hadsereg új egységének tagjait, így segítve az Iszlám Állam (IÁ) elleni küzdelmet - jelentette be szombaton Isztambulban egy magas rangú török katonai vezető.
A bejelentés azután történt, hogy Joe Biden amerikai alelnök szombaton Isztambulban Recep Tayyip Erdogan török elnökkel és Ahmet Davutoglu miniszterelnökkel tárgyalt. Mint az amerikai politikus az Erdogannal tartott közös sajtóértekezletén elmondta, megbeszélésük fő témája a Bassár el-Aszad elnök részvétele nélküli szíriai hatalomváltás volt. Ennek keretében azt is megvitatták, miként lehet megerősíteni a szíriai ellenzéket.
Biden kétnapos törökországi látogatásán azt szeretné tisztázni, hogy Ankara miként járulhat hozzá az IÁ elleni koalíció erőfeszítéseihez. A török kormány egyelőre makacsul ragaszkodik ahhoz, hogy Bassár el-Aszadnak távoznia kell, máskülönben soha nem lesz béke Szíriában.
A NATO-tag Törökországnak 1200 kilométer hosszú közös határa van Szíriával és Irakkal, mégsem volt hajlandó eddig tevékenyen szerepet vállalni az amerikaiak vezette koalícióban az IÁ ellen. Ankara úgy látja, hogy a légicsapások önmagukban nem segítenek a térség helyzetének rendezésében. A török kormánynak többször a szemére vetették, hogy csapatai a határon vesztegelnek, holott az IÁ már hónapok óta ostrom alatt tartja a határ közelében lévő Kobani várost.
E magatartás hátterében az áll, hogy - bár a török kormány amerikai nyomásra engedélyezte az iraki kurd autonóm területről érkező 150 pesmerga áthaladását - Ankara attól tart, hogy ha katonai segítséget nyújt a Kobanit védelmező kurdoknak, azzal Bassár el-Aszad rendszerét és a Törökország keleti részének elszakadásáért 1984 óta küzdő Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) lázadóit támogatná.
A szombati bejelentés szerint mindenesetre Törökország kiképző katonákat ajánlott fel. Halgurd Hikmat dandártábornok, a pesmergák szóvivője a Reutersnek azt mondta, hogy már három héttel ezelőtt megkezdődött a különleges egységek felkészítése. A török hadsereg szerint ugyanilyen segítséget nyújtanak majd az új iraki Nemzeti Gárdának is.
Ez utóbbinak a megalakítását Abadi iraki kormányfő szeptemberben jelentette be, az új egység a tervek szerint helyi fegyveresekből állna, és biztosítaná, hogy a dzsihadistákat megfosszák menedéküktől, mivel az iraki tartományok maguk lennének képesek gondoskodni saját biztonságukról.
Két nappal ezelőtt egyébként Irak és Törökország szorosabb együttműködésről állapodott meg a szélsőséges szunnita szervezet elleni harcban biztonsági és hírszerzési területen.
(MTI)