Továbbra is "diszkriminálják a romákat" a csehországi oktatásügyben - állítják a cseh civil szervezetek csütörtökön kiadott közös nyilatkozatukban.
Az állásfoglalást a prágai Open Society Fund alapítvány kezdeményezte abból az alkalomból, hogy az Európai Emberi Jogi Bíróság hét éve egy perben úgy ítélkezett: a csehországi cigány gyerekek speciális iskolákban való elhelyezése, mentális képességeik orvosi vizsgálata nélkül, diszkriminációt jelent.
A cseh oktatási minisztérium nem ért egyet a hét éve hozott döntéssel, s azt állítja, hogy az állam számos programon keresztül erőteljesen támogatja a purdék oktatását.
Hat Csehországban működő civil szervezet - az Amnesty International, az European Roma Rights Centre, az Emberi Jogok Ligája, az IQ Roma servis és a Kölcsönös Együttélés - nyilatkozatában felhívja a figyelmet arra, hogy hét évvel az európai bírósági döntés után is "roma gyerekek" teszik ki a gyakorló iskolák (korábban speciális iskolák) tanulóinak egyharmadát.
Rámutattak arra is, hogy a "roma gyerekeket" az általános iskolákban is gyakran a többségi lakosság gyerekeitől elkülönítve oktatják. "Számos faluban vagy városban 'roma' iskolák vagy osztályok működnek. Néhány száz méterre tőlük pedig a többségi lakosság gyerekeit oktatják" - olvasható a háborgásukban.
Marcel Chládek oktatásügyi miniszter a nyilatkozatra reagálva azt mondta, hogy a tárca folyamatosan támogatja a "roma gyerekek" oktatását, mégpedig az oktatásügy minden szintjén. A miniszter szerint a helyzetet javíthatná, ha országos méretben sikerülne mindenkire kiterjeszteni és kötelezővé tenni az első osztályba lépés előtti egyéves óvodai oktatást.
(MTI nyomán)