Megsokszorozódott a védőfelszerelések és a tájékoztató kiadványok értékesítése az USA-ban, mióta diagnosztizálták az első amerikai fertőzöttet.
David Scott amerikai kiskereskedő online boltja az elmúlt két évben csupán néhány darabot adott el fertőzésvédelmi csomagjából, október első hetében azonban teljesen kifogyott a készlet. Ennek feltételezhető oka, hogy szeptember 28-án diagnosztizálták az első ebolafertőzést amerikai földön. Scott elmondása szerint két hét alatt 50 darabot adott el a 150 dolláros pakkból – az értékesítés a betegről szóló bejelentést követő három napban volt a legmagasabb. A csomagban védőszemüveg, gumikesztyű, gázálarc és biológiailag fertőzött anyagok gyűjtésére szolgáló zacskók találhatóak.
A dallasi kiskereskedő ugyanakkor nem az egyetlen, aki az eset nyomán üzleti forgalma megugrásáról számol be. Az említett termékeken kívül jól fogynak a műtéti maszkok és gumiruhák is. Az utóbbira példa a DuPont vegyipari multi Tyvek márkájú, 125 dolláros eldobható felszerelése, amelynek értékesítése az ebola amerikai megjelenése utáni 24 órában 233 százalékkal ugrott meg az Amazonon. A cég most azt ígéri, hogy felpörgetik a termék gyártását, és szállítanak belőle az USA minden pontján lévő kereskedőnek – szemlézte a Napi.hu
Más cégek is hasonló forgalomnövekedésről számoltak be, a 3M Co. 22 dolláros gázálarcainak eladása 4004 százalékkal ugrott meg, a Soap.com-on pedig a kézfertőtlenítőkből adtak el ötödével többet a korábbinál. A védőfelszerelések vásárlóit segíti az "ebolatúlélési kézikönyv", amiben tippek, stratégiák és védőfelszerelés-lista is található. A könyv is szépen fogy, nem véletlen, hogy a könyvben ajánlott felszerelésből több fogyott a boltokból.
Scott beszámolója szerint korábban vállalatoknak, illetve Nyugat-Afrikába – az ebolajárvány helyszínére – utazóknak adott el a biztonsági csomagokból, ám mostanában mindenfelől érdeklődnek a vevők, különösen Dallasból, ahol az ebolás beteget kezelik. A hatóságok is segítik a gazdaság élénkítését: Thomas Frieden, az amerikai járványügyi hatóság igazgatója a napokban azt mondta, hogy nem tartja kétségesnek, hogy az ebola végül meg fogja fertőzni az Egyesült Államokat is. A kérdés az, mennyire lesznek felkészültek erre az illetékes hatóságok és emberek. Ugyanakkor az ebolánál ragályosabb betegségekkel már régóta együtt élünk.
(HVG)