Egyre több fiatalt fanatizál az Iszlám Állam, és az interneten egyre erősebben kampányolnak az USA ellen. Az amerikai titkosszolgálatok szerint azok, akik nem tudnak elmenni Szíriába, majd az Egyesült Államokban hajtanak végre terrortámadásokat.
„Az Iszlám Állam és az al-Kaida egymással rivalizál, hogy ki tud messzebbre elmenni” - idézi Jerome Hauert, az amerikai Belbiztonsági Hivatal New York állami parancsnokát az AP hírügynökség.
Hauer szerint az Iszlám Állam tevékenysége már jó ideje nemcsak a Közel-Keletre terjed ki, hanem a nyugati világot is veszélyezteti. Szavait igazolja az, hogy Európában egyfajta trend, hogy a fanatizált fiatalok vagy pénzt gyűjtenek, a terrorszervezet számára, vagy Törökországon át Szíriába szöknek és csatlakoznak a dzsihádhoz. A nyugat-európai titkosszolgálatok szerint közel 5000 ember mehetett már el harcolni a Közel-Keletre. Közülük néhányan visszatértek, és merényletet próbáltak elkövetni.
Az Egyesült Államokban élő radikalizálható fiataloknak viszont nem ennyire egyszerű eljutni Szíriába. A legtöbb közel-keleti országgal vízumköteles az USA, valamint az utazás is nagyon drága. Az Iszlám Állam ennek tudatában inkább arra koncentrál, hogy Amerikán belül fanatizálja híveit.
A szélsőséges szunnita szervezetről sokan mondják, hogy az egyik legjobban működő PR-gépezet a világon. Lefejezős videói, agresszív terjeszkedése és hatékony internetes kampányai nagyon gyorsan megtalálják a fogékony közönséget. A terroristák rajongói így könnyen toborozhatóak vagy bírhatóak adakozásra.
Az Egyesült Államokban most egy újfajta veszélyre is készülnek a hatóságok: egyre több internetes oldal, közösségi csoport, videó jelenik meg, amelyekben Amerika ellen lázítják a fiatalokat. A legutóbb egy „csináld magad: a pokolgép” jellegű felvételt és írást tettek közzé az interneten. A közösségi oldalakon pedig olyan üzeneteket forgatnak, mint „nincs jobb, mint a dzsihád” vagy „Foley vére Obama kezén szárad, mert képtelen volt egyezkedni. Álszent!”
Az Iszlám Államnak még egy saját propaganda magazinja is van, a Dabiq. Ebben olyan fotók szerepelnek, amelyen az egész dzsihád egy óriási bulinak tűnik, a milicisták mosolyognak a képeken, mindenki boldog, míg Amerika maga a pokol. Más felvételeken megcsonkított testek hevernek a porban, valamilyen Egyesült Államokat gyalázó képaláírással. Az internetes magazinnak saját szókészlete van, az amerikaiakat például kereszteseknek, hitehagyottnak nevezik. A Dabiq semmilyen más célt nem szolgál, mint a radikalizálást.
Az al-Kaida sem hagyhatta válasz nélkül ezt: Inspire néven egy hasonló internetes lapot gyártanak. Ez sokkal gyakorlatiasabb, bombakészítési és robbantási útmutatókat tartalmaz. Ennek egy-egy példányát találták meg a bostoni maratonon robbantók számítógépein. A tárgyalásig eljutó egyik merénylő az Inspire retorikáját idézve védekezett a bíróságon: Az Egyesült Államok nők és gyerekek ezreit robbantja fel a Közel-Keleten, ha Allah nevében válaszol erre valaki, az megbosszúlja a vérüket.
Amíg a két szélsőséges szervezet egymással versenyez, addig csak idő kérdése, hogy mikor lesz egy robbantás New Yorkban, Washingtonban vagy bárhol az USA-ban - vélik a szakértők.
Az Egyesült Államok éppen ezért egy különleges osztályt hozott létre, amelyik semmi mást nem csinál, csak az Amerikát gyalázó kommenteket, posztokat figyeli a neten. Ha találnak egy ilyet, megpróbálják kilőni az oldalt, eltüntetni a bejegyzéseket, és megtalálni a felelősöket. A titkosszolgálatok figyelik azokat, akik letöltenek ilyen dokumentumokat a gépükre, a Nemzetbiztonsági Szolgálat (NSA) pedig lehallgatja a kiemelten gyanús embereket.
(VS - AFP)