Ittasan vezetett, majd lemondott szolgálati viszonyáról a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgató-helyettese, Zsombok György. Év elején nagy nyilvánosságot kapott Nagy Péter tábornok szintén alkoholos befolyásoltság alatt történt balesete, ami miatt a köztársasági elnök megszüntette szolgálati viszonyát. Egy borsodi rendőr halálos baleset részese volt, ügyében vizsgálódnak, és ő még a testület tagja.
Alkohol fogyasztása után ült a volán mögé, és rajtakapták egy közúti ellenőrzés során Zsombok Györgyöt, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) főigazgató-helyettesét, aki egyben a Polgári Titkosszolgálatok Védelmi Szolgálata igazgatója is volt, de emiatt lemondott szolgálati viszonyáról – tudta meg a HVG. Az NVSZ-nél megerősítették a vezetővel kapcsolatos hírt, hozzátéve, hogy Zsombok György dandártábornok augusztus 15-ével távozott a testülettől. A rendőrség lapja, a Zsaru magazin tavaly készített interjút a tábornokkal, aki egyébként csak pénzbüntetést kapott.
Zsombok György esetét rendőri körökben összekeverik azzal az augusztus 26-án történt szerencsétlenséggel, amelyet a Miskolci Nyomozó Ügyészség vizsgál, és amelynek során az autó utasa meghalt. Mint az a sajtóban megjelent, Borsodbóta és Sáta között egy meredek domboldalon felborult egy terepjáró. Kiderült, ittas volt a sofőr és a vele utazó barátja, egy jászladányi férfi is. Az ügyészség akkori tájékoztatása szerint a sofőr nem a látási- és terepviszonyoknak megfelelően vezetett, emiatt a jármű – amikor a hegygerincről a meredek domboldalon haladt lefelé – felborult, többször átfordult, majd a hegyoldal aljában állt meg. A balesetben a jászladányi férfi a helyszínen meghalt, társát, egy rendőrt súlyos sérülésekkel vitték kórházba.
Az ügyben a Miskolci Nyomozó Ügyészség segítségnyújtás elmulasztása miatt indított eljárást. Barkó Tamás, a megyei főügyészség helyettes szóvivője elmondta, a terepjáró tulajdonosa, az őrnagy a baleset megtörténte után hazament, és otthonról hívta a mentőszolgálatot, amelytől aztán riasztották a rendőrséget. „Az eljárás során tisztázni kell azt is, hogy ki vezetett, ugyanis az életét vesztő ember kiesett az autóból” – jegyezte meg Barkó Tamás, hozzátéve, hogy épp emiatt folyik egyelőre segítségnyújtás elmulasztása miatt a vizsgálat, de annak minősítése később változhat. A helyettes szóvivő kérdésre közölte azt is, hogy az őrnagy nem mondott le szolgálati viszonyáról.
Aki nem akarta a szondát megfújni
Emlékezetes volt év elején egy ugyancsak magas rangú rendőr ittasan elkövetett balesete. Nagy Péter, aki a rendelkezési állományból átvezényelve a Gazdasági Versenyhivatalnál dolgozott, szolgálati autójával az M2-M0-ás kereszteződésében megcsúszott, és szalagkorlátnak ütközött január 31-én. A jármű mozgásképtelenné vált.
Az ütközés után a gyanúsított a továbbhaladt megrongálódott autójával, majd Dunakeszin, az M0-s autóúton lelassult, megállt, miközben működtette a gépkocsi tetején elhelyezett kék villogót. Ekkor a tábornokot a mögötte közlekedő, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Dunakeszi Autópálya Alosztályának járőrök igazoltatták. Ennek Nagy Péter csak vonakodva és többszöri felszólításra tett eleget: a szonda megfújását megtagadta, ezért vérvizsgálatra vitték. A balesetben egyébként senki nem sérült meg, Nagy Péter autója nem ütközött másik járművel.
A tábornok nem is akarta a szondát megfújni. A korábban a Rendészeti Szervek Védelmi Szolgálatát vezette, és az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Ellátó Igazgatóságát is irányító Nagy Péter véralkoholszintje 3-as volt, s a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség el is rendelte a tábornokkal szemben a nyomozást.
A tábornokot május 22-én jogerősen 750 ezer forint pénzbüntetésre ítélték a Budapest Környéki Törvényszéken, és három évre eltiltották az autóvezetéstől. Az ügyészség kérte a lefokozást, de azt a bíróság azt nem tartotta szükségesnek. Ezt követően lemondatták szolgálati viszonyáról – az erről szóló közlemény május végén jelent meg a Magyar Közlönyben.
(HVG nyomán)