Aggódnak a francia agrárágazat szereplői, szerintük ugyanis az Európai Unióból származó élelmiszereket sújtó orosz szankciók milliárdos károkat okozhatnak a válság által amúgy is meggyötört ágazat számára. Közben a médiában egyre többen bírálják a francia kormányt, amiért birka módon követi az amerikaiak Oroszország elszigetelését célzó politikáját.
Az orosz kormány által bevezetett szankciók mintegy 27 ezer francia zöldség- és gyümölcstermelő megélhetését veszélyeztetik, ők ugyanis összességében évi ötvenezer tonnányi friss terméket exportálnak Oroszországba, magyarázta az elmúlt napokban Franciaországban kialakult aggodalmak okát a sajtónak a francia agrártermelők legnagyobb szakszervezetének elnöke.
Xavier Beulin azt mondta, az augusztus 7-étől bevezetett szankciók elsősorban az alma- és a körtetermesztőket érintik, Oroszország ugyanis a legnagyobb felvevőpiacuknak számít. A szakszervezeti vezetőt a közvetlen veszteségek mellett az is aggasztja, hogy az orosz intézkedések hatására rövid idő alatt telítődhet az európai élelmiszerpiac, ami "pusztító" árháborút eredményezhet a termelők között.
Xavier Beulin-ék máris attól tartanak, hogy a spanyolok a francia piacon próbálják majd értékesíteni azt a 100 ezer tonnányi gyümölcsöt, melyet eredetileg az orosz, illetve az ukrán piacra szántak, márpedig ez az eshetőség tovább élezheti a két ország között amúgy is meglévő, alapvetően az olcsó spanyol barack miatt az elmúlt hónapokban kialakult feszültségeket.
Az orosz szankciókat a zöldség- és gyümölcstermesztők mellett a sertéságazat is nyögi, ez utóbbiak "egészségügyi okok" miatt már február óta nem exportálhatnak sertéshúst Oroszországba, ami eddig mintegy 500 milliós kárt okozott az érintettek számára. Az agrárágazat képviselői az azonnali károk mellett a szankciók hosszú távú hatásaira is figyelmeztetnek, mondván, az oroszok valószínűleg ázsiai, afrikai és dél-amerikai termékekkel helyettesítik majd az európai importot, márpedig ez piacvesztést jelent, amit nehéz lesz visszaszerezniük.
A helyzet komolyságát jelzi, hogy az agrárágazat képviselői azonnali kihallgatást kértek Francois Hollande államfőtől, akit amúgy egyre gyakrabban bírálnak a francia médiában az Oroszországgal és általában az ukrán válsággal kapcsolatos álláspontja miatt. A legtöbb elemző szerint a francia vezetés ez ügyben teljesen önállótlan, gyakorlatilag birka módon követi az Egyesült Államok politikáját.
Ez a magatartás káros mind Franciaország, mind az Európai Unió számára, állítja mások mellett Jean-Bernard Pinatel nyugalmazott tábornok egy az Atlantico című internetes lapnak adott minapi interjúban. A geostratégiai tanácsadóként és biztonsági szakértőként dolgozó egykori magas rangú katona úgy véli, az Egyesült Államok évek óta azon ügyködik, hogy megakadályozza az Európai Unió és Oroszország közeledését, illetve szorosabb együttműködését - ami szerinte a dolgok természetes rendje lenne -, az ugyanis globális vezető szerepét veszélyeztetné.
Pinatel tábornok szerint, ha valaki meg akarja "fejteni" Washington valódi céljait, úgy elegendő elolvasnia Zbigniew Brzezinski egykori amerikai biztonsági tanácsadó könyveit, melyekben egyebek mellett kifejti, hogy miért és miképpen kell Oroszországot elszigetelni Ukrajnától azért, hogy az amerikai befolyás fenntartható legyen Európa fölött. A szakértő reménykeltő fejleménynek tartja ugyanakkor, hogy a német vezetés kezdi felismerni a tengerentúli törekvésekből fakadó veszélyeket, és úgy tűnik, önállóbb, az oroszokkal egyensúlyra törekvő politika kialakítására törekszik.
(InfoRádió)