2011 óta több mint ötszázezer határon túli igényelte a kettős állampolgárságot. Közülük sokan nem is kötődnek Magyarországhoz, csak az uniós útlevél kell nekik – hallatszik Londonból.
Legalábbis ezt a mocskolódást írja a Daily Mail, annak az országnak a lapja, amelynek jórészt "köszönhetjük" a napjainkra is érvényes szétszabdalt létet. Az angol lap emlékeztet: 2011 óta a határon túli magyarok egyszerűen juthatnak állampolgársághoz, és már 550 000-en éltek is a lehetőséggel. Ez az EU-n kívüli országok (például Szerbia) esetében azt is jelenti, hogy az igénylők egycsapásra uniós állampolgárok is lettek, annak minden előnyével együtt.
A lap szerint sokan, akiknek nincs is közük Magyarországhoz, csupán azért igényelték az állampolgárságot, hogy azzal bebocsátást nyerjenek az unióba, és könnyedén tudjanak munkát vállalni Nagy-Britanniában vagy Németországban. A brit bevándorlási hivatal pénteki jelentése szerint nagyon sokan szeretnének hasonló módszerrel uniós polgárrá válni, és a magyar útlevél beszerzése az egyik igen népszerű eszköz.
A Daily Mail felidézi, hogy 2011 óta Szerbiában 112 ezren igényeltek magyar állampolgárságot, tavaly csak Szabadkán tizenkétezren kaptak magyar útlevelet. Míg Szerbiában 165 000 forint körül van az átlagkereset, addig Angliában ötször többet lehet hazavinni. Korsós Tamás szabadkai konzul szerint a vajdaságiak azért szeretnének hivatalosan is magyarrá válni, hogy könnyebben tudjanak Magyarországra utazni, nem pedig azért, hogy kihasználják az uniós útlevél nyújtotta előnyöket.
A Mail szerkesztősége meg is kérdezett néhány vajdasági magyart, miért igényelték a kettős állampolgárságot. Szűcs Lajos, a 47 éves kamionsofőr például azt nyilatkozta, hogy így könnyebben tud majd munkát vállalni az Egyesült Királyságban, ahol az otthoni bérének többszörösét keresheti meg. Mivel feleségét és 15 éves lányát is neki kell eltartania, már körbe is nézett, és nagyon sok kamionsofőri álláshirdetést talált.
A lap azt írja, a magyar állampolgárság megszerzésének feltétele a nyelvtudás, így azt nem is igazán ellenőrzik a hatóságok, akik csak azt nézik, hogy az igénylő valamelyik felmenője valóban magyar volt-e. Valójában a hatályos szabályozás könnyített honosítás esetén nem ír elő magyar nyelvismeretet. A Daily Mail által idézet jelentés azonban nem tudja megmondani, hogy a félmillió „új” magyar állampolgárból (akiknek a többsége Erdélyben – tehát az unión belül élt korábban is), mennyien vándoroltak ki Nagy-Britanniába.
(VS - Daily Mail nyomán)