Június 10-én, Antonis Samaras görög miniszterelnök hivatalában ellenőrző látogatást tett Abe Foxman, a befolyásos amerikai zsidó szervezet, az Anti-Defamation League (ADL) elnöke. A nagyhatalmú zsidó vezető két okból látogatta meg az alávetett állam kormányfőjét: az egyik, hogy utasítsa az antiszemitizmus elleni erőteljesebb fellépésre, a másik pedig, hogy kérdőre vonja Samarast egyik frissen kinevezett miniszterével kapcsolatban.
Görögország még hazánknál is több fejfájást okoz a cionistáknak, mert, mint a nemrég nyilvánosságra hozott, az egész világra kiterjedő antiszemitizmus-felmérésből kiderült, valamilyen homályos okból kifolyólag Európa országai közül Hellászban él a legtöbb antiszemita. Ezen kívül pedig Abe Foxman érkezése előtti napon nevezték ki egészségügyi miniszterré Makis Voridist, aki korábban nacionalista nézeteket hangoztatott, és több alkalommal is a zsidóknak nem tetsző véleményeket fogalmazott meg.
„Kifejeztük sajnálatunkat és aggodalmunkat, és elmondtuk, hogy (Voridis kinevezése) aláássa azokat az elveket, melyeket a kormány irányadónak tekint” – jelentette ki Abe Foxman a The Times of Israel című lapnak nyilatkozva, utalva arra, hogy nemzetközi zsidó szervezetek korábban dicséretekkel halmozták el Samarast, amiért a görög kormány erőszakkal lépett föl az Arany Hajnal nevű nemzeti párttal szemben, és tavaly szeptemberben letartóztatta a hazafiak négy vezetőjét. Decemberben az Európai Zsidó Kongresszus még egy díjjal is megjutalmazta a görög kormányfőt az Arany Hajnal vezetőinek bebörtönzése miatt. Most meg tessék, kinevez egy antiszemita minisztert. Hogy is van ez?... A görög gyarmat fejmosásban részesített miniszterelnöke ijedten csak annyit válaszolt, nem gondolja, hogy frissen kinevezett minisztere antiszemita lenne, mindamellett megígérte: kivizsgálja az ügyet.
Zoom
Antonis Samaras és Benjamin Netanjahu Jeruzsálemben (2013. október 8.)
Időközben maga Makis Voridis is rájött, hogy nagy baj lehet, és még a végén elveszítheti jól jövedelmező miniszteri állását. Ezért a görögországi „zsidó közösség” vezetői számára levelet írt, melyben bocsánatukért esedezve elítélte a holokauszt "tagadását", és kifejezte mélységes elkötelezettségét „az emberi méltóságot durván sértő antiszemitizmus és rasszista előítéletesség felszámolása mellett”.
Victor Eliezer, a Görögországi Zsidó Közösségek Központi Tanácsának elnöke Voridis Canossa-járását „a jó irányba tett lépésnek” nevezte, azonban, mint mondta, a Görögországban élő zsidók szeretnék, ha ő és egykori pártjának, a LAOS-nak a korábbi tagjai is teljes mértékben szakítanának régebben vallott nézeteikkel.
A 49 esztendős Makis Voridis állítólag a „rasszista” és „holokauszt-tagadó” Jean-Marie Le Pen barátja. De még ennél is nagyobb bűne a zsidók szemében az, hogy egy vele még 2008-ban készült interjúban azt mondta, nem tudja, hogy Anne Frank naplója, valamint a Cion bölcseinek jegyzőkönyvei eredeti dokumentumok-e vagy sem. Márpedig aki ezekben az ügyekben kételkedik, az nem tölthet be közéleti szerepet a nyugati világban. Makis Voridis bűnlajstroma ezzel nem ér véget, ugyanis a zsidók még arra is emlékeznek, hogy az Athéni Egyetemen egy olyan diákcsoport vezetője volt, melynek tagjai horogkereszteket festettek a falakra, és egymást a „Heil Hitler!” köszöntéssel üdvözölték. Később pedig a LAOS nevű, a zsidók szerint „szélsőjobboldali és antiszemita” párt vezetője is volt. Abe Foxman közölte Samarasszal, hogy majd át fogja nyújtani neki egészségügyi minisztere bűneinek hosszú listáját. A görög kormányfő megígérte, hogy tanulmányozni fogja a kérdést. „Azt hiszem, (Samaras) komolyan vette az ügyet” – nyugtázta a görög miniszterelnök alázkodását Abe Foxman.
Samarasnak azért is magyarázkodnia kellett, mert az antiszemitizmus-felmérés eredménye szerint a görögök 69%-a nem szereti a zsidókat. A görög kormányfő azzal védekezett, hogy a „görögök nem antiszemiták”, mire a zsidó felhívta a figyelmét a felmérés adataira. Majd figyelmeztette, hogy még ha „a 69% kevesebb, mondjuk 49% lenne”, a kormánynak akkor is komolyan kellene foglalkoznia a „problémával”. Az állását féltő miniszterelnök pedig mi mást is tehetett volna, mint hogy Foxman szavaival „egyetértett”.
Samaras ígéretet tett arra, hogy cselekedni fog az antiszemitizmus visszaszorítása érdekében, ami a zsidó vezető szerint „egy jó kezdet”, annál is inkább, mivel a „legtöbb országban (az antiszemitizmusra) a válasz a tagadás”. “Ha pedig tagadják a jelenséget, akkor nem fognak ellene semmit sem tenni” – jelentette ki az ADL elnöke.
A görög miniszterelnök arra is megkérte Foxmant, adjon a számára segítséget az antiszemitizmus elleni küzdelemhez. A zsidó vezér erre közölte vele, hogy a lehetőségek széles skálája áll a rendelkezésére, melyeket más államokban sikerrel alkalmaznak: így például a rendőrség, a jogszabályok, az oktatás, az iskolai tankönyvek megfelelő formába öntése. De a kormányfőnek nem kell félnie attól, hogy mentorai magára hagyják, az ADL ugyanis mindenkinek baráti segítséget nyújt az antiszemitizmus elleni harchoz.
Perge Ottó - Times of Israel nyomán