Évről évre változik a nyári táborok piaca a szülői igényeknek és a gyermekek elvárásainak megfelelően. Míg régen a számháború, a tábortűz, a túrázás volt népszerű, egyre gyakrabban jelennek meg a modern trendek a tábori kínálatban. A családok egyre inkább olyan programokat keresnek gyermekeiknek, amelyek nemcsak szórakoztatók, hanem a résztvevők fejlődnek is.
„Az sem ritka, hogy társadalmi problémákra ad választ egy-egy tábor. Ilyen a fenntarthatóság és környezettudatosság, a zöld életmód alapjainak elsajátítása, de akár a technológiával foglalkozó táborok is, legyen szó robotikáról, kódolásról és egyéb technológiai vívmányok használatának játékos elsajátításáról, mint például a 3D nyomtatás vagy a drónozás” – mondta el az InfoRádióban Tóth Béla, a taborfigyelo.hu ügyvezetője.
„Az utóbbi években látványos eltolódás történt. Ma már nem elég, hogy a tábor szórakoztató legyen, a szülők elvárják, hogy fejlessze is a tábor gyerekeket. Mi is figyeljük a trendeket, három irány a legmeghatározóbb. A zöld szemlélet mára alapelvárás lett; a táborokban a gyerekek nemcsak hallanak róla, hanem aktívan részt is vesznek a tevékenységekben, ültetnek, szelektálnak, zöld játékokat játszanak. Célunk, hogy ez a szemlélet a hétköznapokban is megmaradjon bennük" – mondta.
Az okostáborok igazi slágerek. A robotikától a mesterséges intelligenciáig mindennel találkozhatnak a gyerekek. A legjobb, hogy játszva tanulnak – folytatta, hozzátéve, ez a korosztály imádja, ha egyszerre van kihívás és élmény.
A hagyományos programok, mint a kézműves, sport- és népi hagyományőrző tábor, vagy a tudásalapú rendezvények, a csillagászati, író, nyelvi és tudóstábor továbbra is népszerűek, ám egyre gyakoribb, hogy modern elemekkel ötvözik a megszokott menetrendet.
„Lehet, hogy délelőtt kukoricát morzsolnak, délután pedig Minecraftban építenek valamit, és mind a kettőt imádják. A tábori közeg önállóságra neveli őket, új barátságokat kötnek, megtapasztalják, milyen csapatban működni. Ezek az élmények egy életre szólnak” – nyomatékosította.
A táborok személyiségfejlesztő hatása sem elhanyagolható szerinte, hiszen biztonságos körülmények között, ám az iskolai rendszeren kívül bontogathatják szárnyaikat a gyerekek. A szakértők szerint a tábori élmények hozzájárulnak önbizalmuk növekedéséhez, valamint segítik a problémamegoldó készségek fejlődését.
A táborfigyelőn keresztül évente 40-50 ezer szülő keres programot a gyermekének.