Elutasította a Milorad Dodik elleni nemzetközi elfogatóparancs kiadását az Interpol
2025. április 3. 23:01
Elutasította az Interpol a boszniai szövetségi bíróság kérését, egyben elfogadta Szerbia fellebbezését, és nem ad ki nemzetközi elfogatóparancsot Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, valamint Nenad Stevandic, Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének házelnöke ellen.
Ezt maga Milorad Dodik közölte az X közösségi oldalon. "Köszönöm Aleksandar Vucic szerb elnöknek a támogatást, valamint a világos és elvi kommunikációt az Interpollal. Köszönöm Orbán (Viktor) miniszterelnöknek is, valamint a többi ország elnökének, aki fellebbezést nyújtott be, megértve az engem ért jogi üldözés politikai hátterét" - fogalmazott a boszniai szerb elnök.
A boszniai szövetségi bíróság a múlt csütörtökön kérte nemzetközi elfogatóparancs kiadását Milorad Dodik és Nenad Stevandic ellen, mert a belföldi elfogatóparancs ellenére átlépték a boszniai határt.
Milorad Dodik a múlt hétfőn lépett be Bosznia-Hercegovinából Szerbiába annak ellenére, hogy Boszniában elfogatóparancs van ellene érvényben. Később Izraelbe, a napokban pedig Moszkvába utazott, ahol kedden fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Milorad Dodik az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Néhány nappal korábban a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandicot, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét. Az országos elfogatóparancsot a múlt hét elején adták ki a három politikus ellen.
Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egyévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta Milorad Dodikot. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Amikor értesült a halálhírről, akkor mind a Köztársasági Elnök Úr, mind a Miniszterelnök Úr kondoleáló levelet küldött a camerlengo-nak, Kevin Joseph Farrell bíborosnak, a protokolláris hagyományoknak megfelelően. A kormány döntést hoz arról, hogy a temetés napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja. Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt, és a nemzet gyászát – jelentette be a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Ferenc pápa argentin jezsuita szerzetes, a 266. római pápa, az első latin-amerikai katolikus egyházfő. Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én Buenos Airesben, 2013. március 13-án választották a katolikus egyház fejévé.
Hankó Balázs kiemelte: "mindaz, ami a magyar kultúránk része, benne foglaltatik a húsvétban, hiszen egyszerre keresztény és magyar a kultúránk". Hozzátette, húsvéthétfőn "szerte a Kárpát-medencében locsolkodnak, piros tojást festenek, és éljük mindazt a néphagyományt, ami generációról generációra őriz meg bennünket magyarnak".