Szeretett nagyapám, Cservócs Sándor 1904. szeptember 10-én született Ipolynyéken. Egyszerű cseléd volt, majd kocsis, 1930-ban pedig gépkocsivezető lett. Akkor a falubeli Hirschfeld uraságnál szolgált, a harmincas évek közepétől pedig Haydineknál.
1942-ben vonult be, amikor megalakult a 2. magyar hadsereg. Miskolcra hívták be a gépkocsizókhoz. Itt látogatta meg őt nagymamám, aki azelőtt a falu határát sem igen hagyta el.
Szót emelt a zsidókért
Hathetes kiképzés után indultak az orosz frontra. Nagyapám a Don-kanyarban teljesített szolgálatot, mint sokan mások. Mivel gépkocsivezető volt, 1942 novemberében mentőautót vezetett, már a doni áttörés előtt sebesülteket szállított a hátországba. Az ottani harcok után pedig vitézségéért menlevelet kapott, mely szerint megtette a magáét, és többet nem kell bevonulnia.
Amikor Ipolynyékről a zsidókat gettóba vitték, köztük voltak nagyapám régi munkaadói is, Hirschfeldék. Nagyapám fogta a menlevelét meg a kitüntetéseit, és bement az ipolysági városparancsnokságra, hogy szót emeljen értük. A nyilas parancsnok azt mondta neki:
– Sokba fog ez magának kerülni, vitéz úr!
Ezután nem sokkal megbízhatatlannak nyilvánították őt, emiatt pedig szintén nem volt behívható.
Amikor azonban fogyott a harcra fogható katona, a falunkból újra tíz főt kellett küldeni a frontra. Nagyapámnak egy gyereke volt, így ismét besorozták. Ezúttal SAS-behívót kapott (a rövidítés jelentése: Sürgős Azonnal Siess). Mivel ez azonnali indulást jelentett, nagyapám még apukámtól sem tudott elbúcsúzni, mert iskolában volt, Ipolyságon.
Úgy tudom, a gépkocsikat kellett a hátországba mentenie az oroszok elől, kevés sofőr volt még akkor, szükség volt rá.
Volt egy időszak, amikor Bagi Jani (nagyapám csak így emlegette) tiszti szolgája és sofőrje volt. Parancsnoka nem jött haza a háborúból.
1943 márciusában még harcolt a 3. harkovi csatában, amely után a 2. magyar hadsereg maradékát hazarendelték.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.