eur:
407.31
usd:
353.85
bux:
0
2025. április 21. hétfő Konrád
Nyitókép: Unsplash

Marsai Viktor: az Egyesült Államok figyelmeztetést küld a kormányoknak az USAID felfüggesztésével

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója, a Migrációkutató Intézet igazgatója szerint a Trump-adminisztráció így akarja tudtára adni az egyes országok vezetésének, hogy ha nem egy oldalon állnak Amerikával, akkor elbúcsúzhatnak a segélyektől.

Az új Trump-adminisztráció egyik fő célja az állami kiadások visszavágása, de új külpolitikai irányvonalra is törekszik. Ennek jegyében jelentették be január végén, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, a USAID az életmentő segélyezéseken kívüli támogatásokat három hónapra felfüggeszti annak érdekében, hogy felülvizsgálják, megfelelnek-e az ország érdekeinek. A szervezet évente 70 milliárd dollárból összesen 130 országnak biztosított támogatást. A forrásból egyebek mellett oltási, egészségügyi és oktatási programokat működtettek például számos afrikai országban.

„Meglehetősen szkeptikus vagyok abban a tekintetben, hogy az Egyesült Államok a szóban forgó 70 milliárd dollárt megtartaná magának” – mondta az InfoRádióban Marsai Viktor. A Migrációkutató Intézet igazgatója úgy véli, a fejlesztési pénzek befagyasztása csak átmeneti, az USA figyelmeztetésnek szánja, és a jövőben jobban meggondolja majd, kit támogat.

Az NKE oktatója szerint Washington nagyon komoly összegeket költ olyan országok támogatására, amelyek kormányzata nyíltan ellenséges az Egyesült Államokkal, például a Dél-Afrikai Köztársaságé, vagy más afrikai országoké. Hozzátette,

ez egyértelmű jelzése annak, hogy az érintett államok vezetésének döntenie kell: többé nem lehet egyszerre több oldalra játszani.

Azaz, ha az adott ország nem simul bele az Egyesült Államok stratégiai érdekszférájába, akkor nem fog segélyekhez jutni.

Marsai Viktor kiemelte, ugyan a feltörekvő országok is próbálnak más országok támogatására koncentrálni, de például a Kína által biztosított segítség nem tudja pótolni az amerikai programokat. Mint mondta, megnézve a többi szereplő fejlesztési és humanitárius támogatásait, egyrészt volumenükben messze elmaradnak az amerikaitól, másrészt teljesen más modellre épülnek. Úgy fogalmazott: „Kevés a vissza nem térítendő támogatás vagy fejlesztési segélyezés, ehelyett több a kedvezményes hitel, illetve egyéb részkonstrukció.”

A Migrációkutató Intézet igazgatója megjegyezte, az EU az egyetlen szereplő, amely az USA-hoz hasonló nagyságrendben képes segélyeket biztosítani. Az Európai Uniónak pedig érdeke is például a szubszaharai vagy a közel-keleti térség stabilitásának megtartása, mivel eszkaláció esetén a migrációs nyomás rajta csapódik le.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát
hivatalos

Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát

A Vatikáni Sajtóiroda hétfő este közölte, hogy Ferenc pápa agyvérzés és szívelégtelenség következtében hunyt el. A katolikus egyházfő hétfő reggel halt meg, alig egy nappal azután, hogy húsvétvasárnap még a Szent Péter téren köszöntötte a híveket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Trump kemény üzenete után zuhantak megint a tőzsdék

Trump kemény üzenete után zuhantak megint a tőzsdék

Donald Trump elnök pénteken újabb támadásokat intézett Jerome Powell jegybankelnök ellen, ez pedig aggodalmat keltett a befektetők körében a központi bank függetlenségével kapcsolatban, így ma jelentősen megütötték az amerikai tőzsdéket. Eközben új történelmi csúcsra került az arany árfolyama, az olajár viszont beesett az amerikai-iráni tárgyalások előrehaladásának hírére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×