Nincs más út, csak ez, bármilyen fájdalmas is – hangsúlyozta Paul Meixner, a levéli telep tulajdonosa, ahol az országban másodikként azonosították a száj- és körömfájás vírust. Vasárnap reggel megkezdték a szarvasmarhák leölését, a száj- és körömfájás betegséggel küzdőket és az egészségeseket egyaránt. A levéli állomány öt százaléka fertőzött, valamennyi megkapta a vakcinát. A tíz kilométerre levő márialigeti telepen a mintegy hatszáz szarvasmarha egészséges, ám a kettőt egyként kezelik. Az állatokat külön dolgozók látták el mindkét helyen, azonban ők egy szálláson laknak – írta a Kisalföld.
A gazda elmondta, hogy a járvány miatt még egy állat sem hullt el. Ám mivel védőoltást kaptak, a tejet és a húst sem tudná értékesíteni.
A levéli telepen jersey fajtájú teheneket tartanak, melyek Meixner szerint kiváló minőségű tejet adnak. Húszezer liter tej került innen ki naponta, a terméket egy mosonmagyaróvári sajtgyár fogadta. A járvány megjelenése óta tejet nem adhatnak el –
ez a teljes állomány elvesztése (ami másfél milliárd forint értékű) mellett szintén óriási kárt jelent.
A telepeken, szántóföldeken hetven munkatársat foglalkoztatnak, őket nem tervezik elbocsátani.
A hatóságok tájékoztatása szerint teljes fertőtlenítés, tisztítás szükséges a gazdaságban. Legalább két hónap, amíg minden kiszárad, utána lehet gondolkodni az újrakezdésben.
"Hasonló méretű állományt szeretnénk, de tudom, hogy az nem egyik napról a másikra valósítható meg. A jersey fajta csak külföldön kapható, ám ilyen mennyiséggel biztos nem tudunk idén indulni. Reményeim szerint októberben megkezdhetjük újból a gazdálkodást" – mondta a tulajdonos.
A tetemek elföldelésére a Hegyeshalomhoz tartozó Csemezpuszta melletti állami területet jelölték ki, a munka tíz napba is beletelhet. Mész és szalma mellett két méternyi földréteget helyeznek el a tetemek fölött. A terület őrzéséről is gondoskodnak.