Rendkívül értékes római hadizsákmányt fedeztek fel Utrecht közelében
2025. március 27. 19:38 Múlt-kor
A megtalált római és kelta érmék a szakértők feltételezései szerint Claudius császár Kr. u. 43-ban végrehajtott brit inváziójához köthetőek.

A kép illusztráció
Korábban
Az előzetes feltételezések szerint a római pénzgyűjtemény tanulmányozása új megvilágításba helyezi e jelentős történelmi esemény körülményeit.
2023 októberében két fémdetektoros kutatni kezdett egy Utrecht városa melletti mezőt. Első ránézésre a választásuk nem volt ígéretesnek mondható.
Bár a régióban a történelmi időkben jelentős római katonai jelenlét volt tapasztalható, a szóban forgó mező mégis messze volt minden ismert erődítménytől és településtől. Ez a terület az ókorban kifejezetten mocsaras volt, így alkalmatlanná tette a nagyobb városok létesítésére vagy az extenzív földművelésre.
Kincsek a mocsárban
Ezen tényezők ellenére a szakemberek kutatásaik során egy olyan érmegyűjteményt találtak, amely nem csak Hollandiában, hanem egész Európában is rendkívüli ritkaságnak számít.

Az általuk feltárt kincsek számos értékes fizetőeszközt tartalmaznak: arany és ezüst római érméket, valamint a vaskori Cunobelin király uralkodása alatt vert sztatéreket. A római érméken olyan keltezést véltek felfedezni, melyről a Kr. u. 46 és Kr.u. 47 dátumok olvashatóak le. Így a szakértők könnyen megállapítottak, hogy ezek az érmek Claudius császár hódítása idején készültek Britanniában.
A kutatók összesen 404 érmét találtak. A kincsek elrejtésének pillanatában ezeknek az érméknek az összértéke egy légiós katona éves zsoldjának majdnem tizenegyszeresét tették ki.
A két császár: Caligula és Claudius
Ahhoz, hogy megértsük miért kerülhetett ennyiféle érme egy helyre, Caligula császár uralkodását kell szemügyre vennünk.
Az ókori irodalom kiszámíthatatlan vezetőként ábrázolta őt, aki alattomos cselszövéseket szőtt, és mindenáron megakarta hódítani a Brit-szigeteket.
Nem meglepő hát, hogy Caligula császárt Kr. u. 41-ben meggyilkolták. Ezután az ő képmásával ellátott érméket kivonták a forgalomból. A legegyszerűbb magyarázatnak így az tűnik, hogy a pénzt birtokló római polgárok valószínűleg elásták őket a föld mélyére.
Az, hogy az Alsó-Rajna vidékén számos ilyen dátumozással ellátott érme található, ami arra utal, hogy ebben az időszakában már rengeteg római polgár - különösen katona - élt ott. Mindeközben a Rajna ekkor még nem határőrvidékként funkcionált. Számos keleti erőd volt a folyó másik oldalán, ami a nomád népek betöréseivel szemben védte a tekinytélyes kiterjedésű birodalmat.
Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy miért volt szükség egy második erődvonalra? A kutatók nagy része napjainkban azt gondolja, hogy ezt az új erődhálózatot eredetileg Caligula császár hozta létre Britannia meghódítására. A sors különös fintorra, hogy a Brit-szigetek déli részét mégsem ő, hanem utódja Claudius császár foglalta el.
A World Archaeology cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


maják
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását
- Halley-től a majákig: avagy a történelem megszámlálhatatlan világvége-jóslata
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap