Az Európai Bizottság volt olasz elnöke nyílt levélben kért bocsánatot, amiért meghúzta a haját egy újságírónőnek
2025. március 27. 13:05
Romano Prodi volt olasz kormányfő, az Európai Bizottság volt elnöke nyílt levélben kért bocsánatot, amiért egy interjú közben meghúzta a haját egy újságírónőnek.
Romano Prodi szerda este kiadott bocsánatkérése a március 22-én történtekre vonatkozik, amikor - legújabb könyve bemutatója után - a volt kormányfő egy számára nem tetsző kérdésre reagálva meghúzta az őt kérdező újságírónő haját.
A baloldali Demokrata Párt (PD) politikusa nyílt levelében tévedésnek nevezte cselekedetét, és hangoztatta, hogy a gesztus számára "családi szokásnak" számít, vagyis a hétköznapokban, családi körben fordulhat elő. Hangsúlyozta, hogy nem állt szándékában megtámadni vagy megfélemlíteni az újságírót.
Prodi elutasította, hogy tettét eszközként használják fel ellene, és a világhálón nevetség tárgyává tegyék: "mintha egy egész élet nem számítana semmit" - írta a nyolcvanöt éves politikus.
Romano Prodi az eset után négy nappal kért bocsánatot. Kezdetben azt hangoztatta, hogy semmit nem kell elmagyaráznia, mivel nem agresszióról, hanem szeretetteljes gesztusról volt szó, amit azóta egy "idős professzor" ellen akarnak felhasználni.
Az újságírónő, Lavinia Orefici jelenleg a Silvio Berlusconi alapította Retequattro televíziós csatorna egyik politikai műsorában dolgozik, korábban a közmédiánál és más csatornáknál alkamazták. Romano Prodit egy álló interjún arról kérdezte, hogy mi a véleménye az 1941-es Ventotenei kiáltványnak a magántulajdon eltörlésére vonatkozó részéről.
A videofelvételek tanúsága szerint Prodi haragosan úgy válaszolt, hogy a kérdés ostoba, az újságírónőnek nincsen történelmi érzéke, majd meghúzta az újságírónő haját.
Ugyanez parlamenti vita tárgyát is képezte a kormányfő, Giorgia Meloni és a Demokrata Párt között, miután Meloni elutasította, hogy a mai Európa fejlődését a Ventotenei kiáltványt követve irányítsák.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.