Családteológia kezdőknek és haladóknak

A családterápia szó jelentésével többnyire azok is tisztában vannak, akik még soha nem vették igénybe azt. A rokonságon belüli feszültségek, a generációk életét meghatározó lelki sebek miatt felkeresett szakemberek munkájáról több fórumon olvashatunk. A családteológia jóval kevésbé ismert fogalom, ám a Kálvin Kiadó révén megismerhetjük, ahogyan a kauzália is magyarázatra talál Fodorné Ablonczy Margit Családpasztoráció – Hogyan segítenek a kauzális alkalmak a családi kapcsolatok rendezésében? című könyvének olvasásakor. A doktori disszertáció anyagából összeállított kötet végigvezeti az érdeklődőt azokon az állomásokon, amelyeken a gyülekezet szolgáltatását igénybe vevő egyén és famíliája születésétől a végső búcsúig áthalad.

Fodorné Ablonczy Margit Csaldpasztorizáció könyvborító. Hogyan-segíthetnek a kazuális alkalmak a családi kapcsolatok rendezésében

Fodorné Ablonczy Margit: Családpasztoráció. Hogyan segítenek a kauzális alkalmak a családi kapcsolatok rendezésében? Kálvin Kiadó, 2022

Miként a szerző is megfogalmazza, maguk a szakemberek is egyre nehezebben tudják pontosan meghatározni, mit nevezhetünk manapság családnak. Ennek a közösségnek nemcsak genetikai örökségét, de értékrendjét és a hagyományokat őrző, netán elvető döntéseit is figyelembe kell venniük azoknak, akik tagjait a gyülekezetben pásztorolni kívánják. A hat fő fejezetből álló kötet elsősorban azoknak kínál segítséget, akik hivatásuknál fogva szembesülnek a családok életének nehézségeivel a hagyományos egyházi év ünnepein kívül eső jeles alkalmakon.

Az elvi alapvetésekkel kezdődő tudományos munka rövid etimológiai tisztázás után a magyar családokra vonatkozó vallásszociológiai helyzetképet tárja elénk, száz-százötven éves visszatekintéssel. A kötet egyik erénye, hogy a fejezetek tételmondatait kiemeli, így az olvasó nem siklik át egy-egy nehezebben érthető gondolat felett, az összefüggések egyértelműbbé válnak. Betekintést kapunk a magyar lelkiállapot-kutatásokba, megismerkedhetünk a családhoz kapcsolódó humán tudományok fő képviselőinek munkásságával.

A józan, szépítésektől mentes bevezető szakasz figyelmeztetését lényeges tudomásul vennünk: a család sérülékenysége abban is rejlik, hogy részben olyan emberek összetartozásából épül fel, akik nem választották egymást. Ennélfogva a közöttük kialakuló kötelék sem válik feltétlenül szeretetteljessé, az egymás iránti érzések alakulása bonyolult folyamat. Emiatt is nehéz az egyház küldetése, amikor a korszellem által is zilált vérségi és egyéb rokonsági viszonyok között képviselni akarja Isten üzenetét.

A családokon belül eltérő korban lévő tagoknak más-más feladattal kell szembenézniük: az életciklusok stádiumait és a családi rendszerben szükséges változásokat, a különböző generációk életváltozásainak görbéit néhány fejezetben ábrák teszik áttekinthetővé. Éppen ezek a változások hozzák magukkal azokat az alkalmakat, amelyeken a család elérhetővé válik a lelkipásztoroknak és a gyülekezetnek. A nem egyházias háttérből érkezők is igénylik a kauzáliákat: a keresztelési, esketési vagy temetési szertartásokat, sőt a konfirmáló gyermekek jelentős része sem elkötelezett keresztyén családokból kerül ki.

Minden ilyen alkalom esélyt kínál az evangélium hirdetésére, a gyülekezetépítésre, az áldás közvetítésére, a liturgia értelmezésére. Ezek azok a lehetőségek, amikor a lelkészek a család meghívására vehetnek részt az ünnepeken, az életciklust megváltoztató fogadalmak kimondása, az elhunytak elengedése idején. Így válnak a rokonság ünnepei a dialógus olyan alkalmaivá, amikor a sérelmek, a rejtegetett fájdalom, az elidegenedő tagok hiánya szavakban is kifejezésre juthat. A jegyesoktatás, a keresztelés vagy temetés előtti beszélgetések a bizalmon alapuló terápia kezdetévé válhatnak. A Biblia szereplőinek történetei példázzák a nemzedékeken át hordozott rossz örökségtől való szabadulás útját az „ezerízigleni” áldásig.

A könyv megismertet a kapcsolati válságok dimenzióival, az emberi interakciók sajátosságaival, a bizalom etikai vonatkozásaival. A családteológiai alapvetés szerint Istennel és emberekkel való kapcsolatra születtünk, s a nekünk adatott „háznép” az áldás ígéretét hordozza. Ezért sem mindegy, hogyan kerül érintkezésbe az egyház és annak képviselője az egymás iránti lojalitásukban sokszor nagyon eltérő tagokkal.
A lábjegyzetek, a szómagyarázatok és a bibliográfia segítséget nyújt a téma iránt mélyebben érdeklődőknek, illetve a további kutatásban.

Cikkeinket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben sok érdekes és értékes tartalmat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!