A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) ez évi céljai között szerepel a felderítési mutatók növelése, az online bűncselekmények visszaszorítása, valamint a kábítószer-terjesztők elleni hatékony fellépés - közölte Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitány a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén. Kiemelte: "stabil, szélsőségektől mentes közbiztonság megteremtése" a cél.
Az idei évre nem lesz más célunk, mint a felderítési mutatóink emelése, az online bűncselekmények visszaszorítása, a kábítószer-terjesztők elleni hatékony fellépés, a baleseti számok további csökkentése, valamint a reagálóképesség fenntartása - mondta.
A rendőrfőkapitány minderről azzal kapcsolatban beszélt, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére nyújtották be a BRFK múlt évi beszámolóját.
Terdik Tamás elmondta, a csalás és az online csalás nőtt nagy mértékben 2024-ben, és egyre kifinomultabbak az elkövetési módszerek.
A rendőrség átlagos kiérkezési ideje 12 perc
- közölte.
Terdik Tamás megjegyezte, tavaly 873 lakásbetörés volt, amióta statisztikát vezetnek, ilyen alacsony szám egyetlen korábbi évben sem volt.
A beszámoló szerint a rendőri eljárásban regisztrált bűncselekmények száma 2024-ben 28 százalékkal emelkedett: míg 2023-ban 40 754, addig tavaly 52 185 esetet regisztráltak. Ugyanakkor az egészségügyet érintő költségvetési csalás és üdülési jogok értékesítésével kapcsolatos csalássorozat közé tartozó 5833 bűncselekmény statisztikai adatainak figyelmen kívül hagyásával a regisztrált bűncselekmények száma (46 352) 13,7 százalékos emelkedést mutat - olvasható.
A közterületen elkövetett bűncselekmények száma 4,4 százalékkal emelkedett: 2023-ban 13 027, 2024-ben pedig 13 599 esetet regisztráltak.
A kiemelten kezelt bűncselekmények száma tavaly 14,9 százalékkal, 24 530-ról 28 186-ra emelkedett. Az emberölések száma 17,1 százalékkal csökkent 35-ről 29-re (ezek felderítése száz százalékos), a testi sértéseké ugyancsak csökkent 8,7 százalékkal 1321-ről 1206-ra, ahogy a súlyos testi sértések száma is mérséklődött 7,5 százalékkal 795-ről 735-re. A halált okozó testi sértéseké 4-ről 1-re csökkent.
A dokumentum szerint 2024-ben 124 alkalommal regisztráltak kiskorú veszélyeztetése bűncselekményt, az embercsempészések száma 42-re emelkedett. Garázdaságot 2254 alkalommal követtek el tavaly.
A kábítószer-terjesztéssel kapcsolatos bűncselekmények száma tavaly 2023-hoz képest 21,6 százalékkal, 162-ről 127-re csökkent. A lopások száma - a betöréses lopásokkal együtt - emelkedett, 15 199-re.
A jelentés szerint az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalások száma tavaly 87,8 százalékkal, 2551-ről 4790-re emelkedett. Az online elkövetett csalásoké 69,5 százalékkal, 2317-ről 3927-re nőtt.
A rendőri eljárásban regisztrált bűncselekmény nyomozásának eredményességi mutatója 58,2 százalékról 53,4-ra, 4,8 százalékkal csökkent - írták.
A beszámoló szerint a BRFK a baleseti statisztika javítását kiemelt célként kezelte, és e területen sikerült jelentős javulást elérni. A balesetek száma 6,3 százalékkal, a halálos balesetek száma 25,6 százalékkal, a súlyos kimenetű balesetek száma 25,5 százalékkal csökkent - írták.
Karácsony Gergely főpolgármester és a felszólaló képviselők köszönetet mondtak a BRFK munkájáért.
Böröcz László (Fidesz-KDNP) I. kerületi polgármester örömének adott hangot, hogy folyamatosan csökken az erőszakos bűncselekmények száma, majd arról beszélt: a csalások számának drámai emelkedése miatt fontos lenne fókuszálni a fokozottabb együttműködésekre és a megelőzésre.
Porcher Áron (Tisza Párt) a Fidesz-KDNP képviselőinek címezve azt kérdezte, ki felel azért, hogy több ezer embercsempészt szabadlábra helyeznek, miközben az embercsempészet száma a többszörösérésre ugrik?
Keszthelyi Dorottya (DK) arról beszélt, a kormány nem adja meg azt a támogatást a rendőrségnek, amelyre szüksége van, a kerületek "komoly közpénzzel" támogatják a rendőrség működését. A politikus azt kérte, tegyenek többet azért, hogy a családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyekben hatékonyabban intézkedhessenek.
Lehoczki Ádám (Fidesz-KDNP) azt mondta, hogy az embercsempészeket kiutasították az országból, de ha a Tisza Párton múlna, "akkor Magyarország elszenvedője lenne a migrációnak". A kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekkel összefüggésben azt hangsúlyozta: a Fidesz-KDNP a prevencióban és a zérótoleranciában hisz.
Baranyi Krisztina (MKKP) IX. kerületi polgármester arra kérte Terdik Tamást, vizsgálja felül a városrészben található lőtérre kiadott engedélyeket, mert annak működése nagyon zajos és szenvednek tőle a lakók.
Döme Zsuzsanna (MKKP) arról beszélt, hogy a dizájnerdrogok megjelenése nem most kezdődött, már korábban "kétségbeesve" kértek segítséget szülők, szakmai szervezetek és iskolák. Szerinte a kormányzat most a rendőrségre tolja a felelősséget, és az évtizedek óta romló helyzet azért van, mert "kivéreztették a szakmát".
Terdik Tamás az elhangzottakra reagálva elmondta: kapcsolati erőszak ügyében szorosabbra fűzik az együttműködést a társszervekkel és az áldozatvédelemmel. A kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekről szólva hangsúlyozta: nem a fogyasztók, hanem a terjesztők az elsőrendű célpontok.
A beszámoló elfogadásáról a közgyűlés a szerdai ülésére beterjesztett, több mint ötven előterjesztés megvitatása után dönt majd.
Az ülésen megjelent Szabó Bálint korábbi szegedi önkormányzati képviselő - aki az újpest-angyalföldi időközi országgyűlési képviselő-választáson is indult független jelöltként - többször bekiabálással zavarta meg a testület munkáját, és próbálta azt is megakadályozni, hogy Terdik Tamás a pulpitushoz mehessen beszélni.