A résztvevők – közel hatvanan – a nap kezdetén vezetett séta keretében megtekintették a püspöki palotát és a püspökkertet.
Varga Lajos váci segédpüspök köszöntő gondolataiban utalt a teremtett világ és a műemlékek fontosságára, valamint a felelősségteljes gondozásra irányította a figyelmet.
A püspökkert kerttörténeti tudományos kutatásainak eredményeiről Gecséné Tar Imola tájépítész számolt be. Előadásában a váci püspökkert különböző korszakait mutatta be – püspökkoronként a kert fennmaradt történeti elemeit, emlékeit, gazdagságát a forráskutatások eredményeinek fényében.
Hubayné Horváth Nóra tájépítész a püspökkert tervezési folyamatáról, majd a 2021 óta elvégzett beavatkozásokról és a kert jelenlegi állapotáról beszélt. Kitért a növényállomány állapotára, az elvégzett fakivágásokra, fapótlásra és -ápolásra; végezetül a tervezett fadoktori beavatkozásokról is képet adott.
Bacsa Tamás üzemeltetésvezető Történeti kert egy egyházmegye kezelésében című előadásában a karbantartás összetettségéről, az üzemeltetés nehézségeiről és a kertfenntartás mikéntjéről beszélt.
A záróelőadásban a kert sokszínűségéről, annak tervezési, műszaki és szakmai előkészítéséről osztotta meg tapasztalatait Simon Mária, a Váci Egyházmegye főmérnöke, akinek – mint elmondta – feladatai közé tartozik a Vác területén lévő egyházi épületek, területek műszaki felügyelete, melynek keretében fokozott figyelmet kell fordítaniuk a műemléki környezetre, történeti kertekre. Hangsúlyozta: műemlék-helyreállító szemlélet szükséges a karbantartáshoz és az azon túlmutató helyreállításhoz. Fontos, hogy az értékeket, melyeket óvni akarunk, tiszteletben tartsuk, ugyanakkor élményszerűvé és hozzáférhetővé is tegyük azokat.
Délután a püspökség turisztikai munkatársa, Szénási Dóra vezetésével újabb sétára indultak a résztvevők. Bepillantást nyerhettek a váci székesegyház feltárt és helyreállított architektúrájába.
A nap végén megtekintették a Konstantin teret, majd a tér fenntartásának nehézségeiről és szépségeiről folyt eszmecsere az előadók és a résztvevők között.
Az intenzív szakmai nap nemcsak a kerttervezők és szakmérnökök számára adott lehetőséget a kutatási anyagok megismerésére, de az építész munkatársaknak, szakembereknek, laikus érdeklődőknek is gazdag programot nyújtott.
Forrás és fotó: Váci Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria