Vespasianus – A birodalom újjáépítője
2025. március 26. 12:06 Múlt-kor
Kr. u. 79 nyarán, alig két hónappal azelőtt, hogy a Vezúv kitörése hamuval borította be Pompejit, másik tragikus esemény rázta meg Rómát, Vespasianus császár váratlanul elhunyt súlyos gyomorbaj következtében. Bár halála lezárt egy rövid békés időszakot, uralkodása örökre beírta magát a történelembe: ő volt az, aki megépíttette Róma egyik legismertebb szimbólumát, a Colosseumot.

Vespasianus modern mellszobrának másolata (Forrás: Wikipedia / shakko / CC BY-SA 3.0)
Korábban
Vespasianus halála és egy korszak vége
Kr. u. 79. június 29-én halt meg Titus Flavius Vespasianus, akit súlyos láz és bélhurut gyötört. A mai orvosi nyelven egyszerűen krónikus hasmenésként azonosítható betegség Campaniában érte utol, ahol éppen nyaralt. Halálával véget ért az a rövid stabilitás, amely a hírhedt „négy császár évét” követte (Kr. u. 68-69), és amely időszakban Rómát az egymást követő uralkodók okozta zűrzavar jellemezte. Ugyanakkor Vespasianus halála a Flavius-dinasztia kezdetét is jelentette.
A birodalom építője
Vespasianus nevét nem csupán halála, hanem legjelentősebb építkezése őrizte meg az utókornak. Kr. u. 69-ben kezdte meg a Colosseum építését, amelyhez fia, Titus jeruzsálemi hadjárata során foglyul ejtett 12 000 zsidó rabszolga szolgált munkaerőként. A nagyszabású építkezést ráadásul nagyrészt a zsidó háború során szerzett zsákmányból finanszírozták.

Josephus Flavius történetíró szerint Jeruzsálem Kr. u. 70-es elfoglalásakor mintegy egymillió ember vesztette életét. A túlélők ezreit rabszolgaként szétszórták a birodalom különböző részeire. Thomas A. Idinopulos kutató „Jeruzsálem” című művében úgy írja le sorsukat, hogy a túlélők sokszor irigyelték az ostrom során meghaltakat. Az erősebbeket Egyiptom vagy Szardínia bányáiba küldték, illetve Korinthoszba, hogy részt vegyenek egy, még Néró által elrendelt nagyszabású csatorna kiásásában.
A Colosseum építtetője élete utolsó napjait a Campaniában található Cotilia fürdőhely közelében fekvő villájában töltötte. A hely híres volt kristálytiszta és jeges vizéről, amelyről idősebb Plinius is megjegyezte, hogy bár jótékony hatással van a gyomorra és az ízületekre, mégis rendkívül hideg, szinte "harapja" a testet. Szomorú irónia, hogy épp ez a gyógyító környezet váltotta ki Vespasianus végzetes betegségét.
Császári kötelesség a halál árnyékában
Gaius Suetonius Tranquillus történetíró „A tizenkét cézár élete” című művében megjegyzi, hogy Vespasianus már Campaniában enyhe lázrohamokat kapott, de rögtön visszatért Rómába. Innen ismét útnak indult a reatai földek felé, a Latium szívében található, stratégiai helyzetű vidékre. Betegsége ekkor már súlyosbodott, és a túlzott hidegvíz-fogyasztás miatt a gyomra véglegesen meggyengült. Ennek ellenére hivatali teendőit egészen utolsó pillanatáig lelkiismeretesen ellátta.
A császár végül június 23-án gyengült le annyira, hogy már járni is alig bírt, ekkor mondta híres szavait: „Egy császárnak talpon kell meghalnia!” Július 9-én, segítői karjai között érte a halál.
Vespasianus öröksége és utódlása
Vespasianus 69 évesen, hét hónaposan és hét naposan hunyt el. Bár halála gyászba borította a birodalmat, uralkodásának emléke mégis kedvező megítélésű maradt a római polgárok körében. Suetonius beszámolója szerint a császár magabiztosan hirdette, hogy trónján kizárólag saját fiait fogadja el utódjainak. Utódául legidősebb fia, Titus lépett.
Suetonius külön kiemeli, hogy a római társadalomban rendkívüli jelentőséget tulajdonítottak az isteni jeleknek. Vespasianus egyik álma éppen ilyen isteni jel volt, amelyben tökéletes egyensúlyban lévő mérleget látott. A mérleg egyik serpenyőjében Claudius és Nero álltak, a másikban saját fiai – ezzel sugallva, hogy uralkodásuk hossza megegyezik majd. Így született meg a Flavius-dinasztia, amely bár rövid életű volt, mégis mély nyomokat hagyott a birodalom történelmében.
Az abc.es cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


2. Hunyadi Mátyás uralkodása
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Oroszlánrészt vállalt Mátyás királlyá választásában Szilágyi Erzsébet
- Szinte teljesen ködbe burkolózik Szilágyi Erzsébet élete
- Bár kevés biztosat tudunk róla, rendkívül fontos szerepet játszott a magyar történelemben Szilágyi Erzsébet
- Magyarország történetéről szóló, elveszettnek hitt 16. századi kéziratot vizsgálnak a BTK kutatói
- A befolyásolható ifjú király előbb esküt tett Hunyadi Lászlónak, majd kivégeztette
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- Fényes győzelmet arattak Kinizsiék Kenyérmezőnél a portyázó törökök felett
- A kiéheztetés lassú, de biztos fegyverével kényszerítette térdre Ausztriát Mátyás király
- A skót klánalapító, a skizofrén és a püspök – öt királyi fattyú a magyar történelemből
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34