A szakmai szervezet szerint az előző fővárosi önkormányzat által tavaly módosított Duna-parti Építési Szabályzatban (DÉSZ) foglaltakat nem lehet betartani és betartatni. A tavaly elfogadott új szabályozás a 32 kilométer hosszúságú fővárosi Duna-szakasz egyes részein jelentősen csökkentette a kikötők számát, pótlásukra viszont olyan kikötőhelyeket jelölt ki, amelyek valójában nem alkalmasak erre a célra.
A fővárosi önkormányzat klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottsága hétfői ülésén felszólaló Figler Zoltánt, a Személyhajósok Szövetségének főtitkára a bizottság előtt is megismételte a szakmai kifogásokat: a szabályozás a budapesti hajós vállalkozások ellehetetlenítése mellett a jelenlegi működésnél nagyobb zaj- és légszennyezéssel jár, illetve komoly közlekedésbiztonsági aggályokat vet fel.
A főtitkár szerint közlekedésbiztonsági hatástanulmányra lenne szükség.
A személyszállító hajósok partnerséget ajánlottak a DÉSZ újbóli módosításához, és Figler Zoltán hangsúlyozta, hogy a fővárosnak az átmeneti időszakra is biztosítania kell a személyhajósoknak az érvényes kikötői engedélyeket. A szakmai szervezet főtitkára megismételte: a hajós cégek hajlandók jelentős fejlesztéseket végrehajtani a személyszállító flotta megújításáért és az új kikötőhelyek létesítéséért. Ehhez azonban garanciák, 10-15 éves időtartamú szerződések szükségesek.
A Személyhajósok Szövetsége április 27-én újból megtartja szokásos évi "kirajzását", amellyel ismét szeretné felhívni a közvélemény figyelmét a mintegy 10 ezer ember, hajósok, turisztikai szolgáltatók és beszállítók megélhetését biztosító fővárosi személyhajózásra.