eur:
402.7
usd:
372
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter csengővel jelzi az Európai Unió Általános Ügyek Tanácsa brüsszeli ülésének kezdetét 2024. december 17-én.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Bóka János: Brüsszelnek reagálnia kell az új geopilitikai rendszerre

Ukrajna uniós tagságának támogatásáról a magyarok véleménynyilvánító szavazáson dönthetnek - jelentette ki Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter, aki Michael McGrath-el, a jogállamiságért felelős uniós biztossal egyeztetett Budapesten.

A miniszter az M1-en beszélt arról, hogy az Európai Unió Ukrajna kérdésében le van maradva, Brüsszel álláspontja most is az, amit még a háború elején alakított ki: mindenáron támogatni Ukrajnát, pedig azóta az Egyesült Államok és Oroszország között közvetlen kapcsolat jött létre, alakul egy új geopolitikai rendszer.

Bóka János szerint az EU-ban nincs értelmes vita arról, hogy mi a célja Ukrajna támogatásának, miért és meddig tartson ez a támogatás. Mint fogalmazott, az integrációt mélyíteni, a védelempolitikát uniós szintre emelni igyekvő föderalisták érdekei a meghatározóak, holott érdemi vitára lenne szükség arról, mivel jár Ukrajna támogatása az uniós tagállamok számára. Magyarországon erre szolgál a véleménynyilvánító szavazás, melynek eredménye irányadó lesz a kormánynak.

Magyarország a védelmi képességek megerősítése mellett áll

A tárcavezető kiemelte, hogy csütörtökön Párizsban ismét találkoznak az európai vezetők, a téma várhatóan az új biztonsági rendszer, az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák lesznek. A miniszter jelezte, hogy Magyarország támogatja a védelmi képességek megerősítését, de tagállami szinten, egyes országoknak kell megfelelő védelmi képességekkel rendelkezniük. "Ha ehhez az unió rugalmasabb költségvetési szabályokat nyújt, az jó hír, de Magyarország nem támogatja újabb uniós hatáskörök létrehozását és az uniós hitelfélételt" - mutatott rá.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el
Száj- és körömfájás

A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Néhány hónapja még teljesen abszurd lett volna arról elmélkedni, hogy mi lenne, ha az Egyesült Államok megtámadna egy másik NATO-tagállamot, Donald Trump amerikai elnök viszont láthatóan mindenképpen meg akarja szerezni magának a Dániához tartozó Grönlandot. Trump több ízben beszélt arról is, hogy legrosszabb esetben még akár az amerikai haderőt is hajlandó lenne használni saját szövetségesével szemben, hogy az északi területet uralma alá hajtsa. Bár még sosem történt ilyen, és a NATO alapszerződése nem tér ki rá, alapvető sejtéseink lehetnek, mi történne, ha egy NATO-tagállam megtámadna egy másikat, Amerika katonai erőben való túlsúlya azonban most mindenképpen komplikálttá teszi a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×