eur:
402.4
usd:
371.98
bux:
89391.22
2025. március 31. hétfő Árpád
Young driving instructor grading his female student on a driving test, using a checklist. Close-up.
Nyitókép: urbazon/Getty Images

Újabb nehézség jelent meg a jogosítványszerzésnél

Megugrott a sikertelen forgalmi vizsgák száma, az okok között ott a pénz is.

Egyre többen buknak meg a B kategóriás forgalmi vizsgán, tizenegy, véletlenszerűen kiválasztott autósiskola eredményeit vizsgálva a hvg.hu arra jutott, hogy míg 2020 első három negyedévében még 50 százalék feletti volt a B kategóriás gyakorlati vizsgasikerességi mutató (VSM), addig 2024 négy negyedévéből háromban már a 42 százalékot sem érte el, sőt, az év utolsó három hónapjában a vizsgázók több mint 60 százaléka megbukott.

Kingl László, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezetének (AVOSZ) elnöke szerint a szakoktatók ugyanolyan becsületesen végzik a munkájukat, és a vizsgakövetelmények sem változtak meg, de a közlekedés viszont igen: gyorsabb és bonyultabb lett az autós forgalom. A több bukásban szerinte az is közrejátszik, hogy megváltozott a tanulók összetétele, nem azokkal a képességekkel rendelkeznek, mint korábban, a most vezetni tanuló generáció már a számítógépes világban nőtt fel, ezért a motorikus képességeik kevésbé fejlettek, mint az előző nemzedékeknek.

A szakember szerint probléma az is, hogy a tanulók rögtön vizsgázni akarnak, amint megvan a törvényileg előírt 30 óra és 580 kilométer, ez azonban nem mindig elég az alapos felkészüléshez. A többségnek 40-50 órára is szüksége van, ez viszont jelentősen emeli a jogosítványszerzés költségeit.

A Kreszprofesszorként ismert Pető Attila szerint a bukások mellett az átlagos óraszámok is növekednek, ma átlagosan 49 óra kell a jogosítvány megszerzéséhez, ebben pedig nem ritkán már 2-3 bukott vizsga is benne van. Az okok között szerepel szerinte a forgalom nagysága és összetettsége, amely elsősorban a Budapesten vizsgázóknak jelent problémát.

A tanulók hozzáállása is akadálya lehet a jogosítvány megszerzésének, ha meg vannak győződve, hogy 30 óra alatt fel tudnak készülni a vizsgára, akkor kellemetlen meglepetésben lehet részük. A mai fiatalok ügyetlenebbek és figyelmetlenebbek, mint a korábbiak, mozgáskoordinációjuk nem olyan fejlett, ami a telefon- és számítógép-használatnak köszönhető – véli Pető Attila.

A szakértő szerint belátható időn belül nem is fog növekedni a vizsgák sikeressége, hiszen semmi nem utal arra, hogy a több bukáshoz vezető trendek megfordulnának. Ami könnyebbséget jelenthet a leendő sofőröknek, az az automata váltós autók elterjedése, egyre többen tanulnak ilyen járművön vezetni, illetve később is ilyennel közlekednek.

Címlapról ajánljuk

Jó hírt közölt a KSH

2025. januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 459 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 10,4, a nettó átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 4,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Csúnyán megütötték a magyar tőzsdét

Csúnyán megütötték a magyar tőzsdét

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzza a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×