Laposférgek űrkörnyezetben
2025. március 23. 12:01

Kína űrállomásának kutatási kísérletei hamarosan egy új résztvevővel, a rendkívüli regenerációs képességéről híres planáriák tanulmányozásával bővülnek – jelentette a kínai állami média vasárnap.

A planária egy több mint 520 millió éves evolúciós múltra visszatekintő laposféregfajta, mely a biológiai kutatásokban széles körben használt állatmodellek közé tartozik. Ezek az élőlények kivételes szövethelyreállító képességgel bírnak: amikor kettévágják őket, a planáriák minden egyes szegmensből képesek regenerálni az elvesztett izmokat, bőrt, beleket, és akár egy egész agyat is – magyarázta az állami média, hozzátéve, hogy ez a folyamat a végtelenségig megismételhető.

A Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó űrhasznosítás-technológiai és mérnöki központ közlése szerint a planáriák tanulmányozása az emberi sejtmechanizmusok megértése szempontjából mélyreható jelentőséggel bír az öregedés elleni küzdelem és a hosszú élet elősegítése érdekében.

"A kutatók célja annak vizsgálata, hogy az űrkörnyezet hogyan befolyásolja a planáriák regenerációs folyamatait és élettani viselkedéseit. Emellett feltárják a laposférgek regenerációjára gyakorolt, az űr által kiváltott hatások mögött álló molekuláris mechanizmusokat is, ezáltal előmozdítva a regeneratív biológia megértését"
– fogalmaztak.

A planáriák űrkörnyezetben történő tanulmányozása a zebrahalak és gyümölcslegyek, azaz muslicák sikeres tudományos kísérletekbe való bevonását követi.

A kínai kutatók a zebrahalakat a mikrogravitáció gerincesek izom- és csontfehérjéire gyakorolt hatásának vizsgálatára vonták be. A muslicákkal végzett kísérleteket pedig a mikrogravitációs és hipomágneses körülményekben történő fejlődés, növekedés, mozgásszervi- és biológiai jellemzők közelebbi megértésére kezdték el a kínai űrállomáson.

mti
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Méregzöld klímaőrület
    Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
  • Hét veszély Ukrajna uniós csatlakozása körül
    Ukrajna már a háború előtt is a kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés egyik központja volt Kelet-Európában. Nagy a veszélye annak, hogy a háború alatt Ukrajnába került fegyverek egy része bűnözők kezére kerül. Az uniós csatlakozással az ukrán maffia előtt megnyílna az út Európa, és így Magyarország felé is - figyelmeztetett a politikus.
  • Ingyenes nyelvtanulási modul a Krétában
    Közleménye szerint több millió szülő kap lehetőséget arra, hogy a mesterséges intelligenciára épülő Idegennyelvi Fejlesztő Modulban angolul, németül, spanyolul vagy akár franciául fejlessze a nyelvtudását.
  • A brüsszeli bürokraták alkalmatlanságának árát fizeti meg az európai gazdaság
    "Most mindenki sápítozik és mindenki sikoltozik az amerikai vámintézkedések miatt. De a kérdés, hogy hol volt Brüsszel. Hol voltak az Európai Bizottság jól fizetett bürokratái az elmúlt hónapokban? Miért nem tettek egy olyan tárgyalási ajánlatot az Egyesült Államoknak, amellyel ezek a vámintézkedések elkerülhetőek lettek volna?" - fűzte hozzá a külügyminiszter.
MTI Hírfelhasználó