Esterházy Jánosra, a felvidéki magyarság egykori vezetőjére emlékeztek Prágában
2025. március 23. 09:17
Esterházy Jánosra, a felföldi magyarság egykori politikai vezetőjére emlékeztek Prágában szombaton.
Az ünnepséget, amelyet a kommunista rendszer áldozatainak a Motol köztemetőben létrehozott emlékhelyén tartottak, a prágai Esterházy János Társulás a Keresztény és Emberi Értékekért, a Coexistentia politikai mozgalom Esterházy János Emlékbizottsága, valamint a Prágai Magyar Katolikus Plébánia szervezte meg a börtönben elhunyt politikus halálának 68. évfordulója alkalmából.
A Csehországban működő magyar társadalmi szervezetek, valamint Baranyi András prágai magyar nagykövet koszorúkat helyeztek el Esterházy János emléktáblájánál. Koszorúztak a Szövetség a Közös Célokért szlovákiai civil szervezet képviselői is.
Dominik Duka bíboros, nyugalmazott prágai érsek virágcsokrot vitt az emlékhelyre.
Az ünnepségen elhangzott beszédek egybehangzóan méltatták Esterházy János életét és munkásságát.
Balga Zoltán, a prágai magyar plébánia vezetője, az Esterházy Társulás elnöke rámutatott: az Esterházy János által vallott értékek a jövőbe mutattak, és ma is érdemes vállalni azokat.
Baranyi András szerint Esterházy János személyisége összeköti a cseheket, a magyarokat, a lengyeleket, ezért továbbra is ápolni kell a politikus szellemi hagyatékát. Ilyen szempontból nagyon fontosnak, jelképesnek minősítette a motoli emlékhelyet.
Dominik Duka azt mondta: komoly megtiszteltetésnek tartja, hogy a közelmúltban Budapesten átvehette az Esterházy-díjat. A nyugalmazott érsek hangsúlyozta, hogy Esterházy János méltó az utókor tiszteletére.
A néhány tucatnyi résztvevő - köztük ezúttal nagy arányban fiatalok - az ünnepség kezdetén közösen elénekelte a magyar himnuszt, majd a végén a Szózatot.
A kegyeleti emlékhelyet a csehországi Politikai Foglyok Konföderációja alakította ki az 1989-es rendszerváltás után a motoli temetőnek azon a részén, ahol a hatvanas és a hetvenes években a korábbi politikai rendszer többtucatnyi áldozatát névtelenül elhantolták. Az 1901-ben született és 1957-ben a morvaországi Mírov várbörtönében meghalt Esterházy János urnája a hatvanas évek elején került az akkor még névtelen tömegsírba.
A több mint egy évtizede átalakított motoli központi emlékművön két áldozat neve szerepel: Josef Bryx korábbi háborús pilótáé, aki a munkatáborokban elhunytakat, valamint Esterházy Jánosé, a szlovákiai magyarság egykori vezetőjéé, aki pedig a kommunista börtönökben meghalt politikai foglyokat jelképezi.
Vasárnap Esterházy János emlékére és boldoggá avatásának támogatására magyar nyelvű ünnepi mise lesz a prágai Szent Henrik és Kunigunda-templomban.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Ukrajna már a háború előtt is a kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés egyik központja volt Kelet-Európában. Nagy a veszélye annak, hogy a háború alatt Ukrajnába került fegyverek egy része bűnözők kezére kerül. Az uniós csatlakozással az ukrán maffia előtt megnyílna az út Európa, és így Magyarország felé is - figyelmeztetett a politikus.
Közleménye szerint több millió szülő kap lehetőséget arra, hogy a mesterséges intelligenciára épülő Idegennyelvi Fejlesztő Modulban angolul, németül, spanyolul vagy akár franciául fejlessze a nyelvtudását.
"Most mindenki sápítozik és mindenki sikoltozik az amerikai vámintézkedések miatt. De a kérdés, hogy hol volt Brüsszel. Hol voltak az Európai Bizottság jól fizetett bürokratái az elmúlt hónapokban? Miért nem tettek egy olyan tárgyalási ajánlatot az Egyesült Államoknak, amellyel ezek a vámintézkedések elkerülhetőek lettek volna?" - fűzte hozzá a külügyminiszter.