Ágoston atya a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban hittant és történelmet tanít. Az elmúlt években szakköröket vezetett a magyarság és a nemzetiségek, a magyar–román viszony, a román történelem és geopolitika témájában.
Számos tanulmányutat és zarándokutat szervezett és szervez felnőtteknek, bencés öregdiákoknak, bencés diákoknak a történelmi Magyarország vidékeire, illetve egész Kelet-Európába.
A bölcsész, tanári, nemzetközi kapcsolatok, nemzetközi gazdálkodás és diplomáciai pályára készülő diákokkal 2016-ban és 2017-ben Romániában, a Moldovai Köztársaságban (beleértve a Dnyeszter menti területet), 2018 és 2019-ben Lengyelországban, Belaruszban és Oroszországban, 2021-ben tizenkét napban pedig a teljes román nyelvterületen voltak tanulmányúton. 2024 nyarán a Balkánt járták be: a Vajdaságot, Ószerbiát, Koszovót, Észak-Albániát, Montenegrót és Bosznia-Hercegovinát két kisbusznyi diákkal. Úgy véli, fontos az úgynevezett „mozgó kameraállás”, hogy lehetőség nyíljon minden helyzetet több szemszögből is megvizsgálni, kerülve a nemzeti, vallási, politikai elfogultságot.
Erről az útról Molnár Mátyás Benedek történészhallgató írt részletes beszámolót, melyet szerkesztett formában IDE kattintva olvashatnak el.
A képre kattintva fotógaléria nyílik
Ágoston atya február 14-i előadásában beszélt a Balkán-félsziget elnevezéséről, röviden összefoglalta a térség történelmét, és a népek, majd államok határainak változásait a római kortól napjainkig, majd sok-sok fotó segítségével végigélhették a résztvevők az utazás izgalmas, érdekes pillanatait, a különleges találkozásokat, különösen Paskó Csaba kelebiai plébánossal, Német László belgrádi bíboros-érsekkel, a Pristina melletti KFOR-bázis (Kosovo Force, a Koszovóban tevékenykedő, a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő – a Szerk.) magyar katonalelkészével és katonáival, a prizreni albán múzeumigazgatóval, a mostari ferencesekkel, valamint a belgrádi, a pristinai és a szarajevói nagykövetségeken a magyarokat képviselőkkel.
Köszönet a tanulmányút megvalósulását Csaplár-Degovics Krisztián bencés öregdiáknak; a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak; a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak; a belgrádi, a pristinai és a szarajevói magyar nagykövetségnek; a Vajdasági Magyar Szövetségnek; a Katolikus Tábori Püspökségnek; a Budai Szerb Ortodox Egyházmegyének; a Belgrádi Érsekségnek, a Győri Bencéseknek, a Tihanyi Bencés Apátságnak, a Tihanyi Apátsági Rege Cukrászdának, a soproni New Medical Centernek, a Hon Tours Utazási Irodának, Mikus Tibor főhadnagynak, Paskó Csabának, Györe Zoltánnak és Koci Annának, Shafi Gashi prizreni múzeumigazgatónak, Muratovic Irmának és Márkusz László boszniai főképviselő-helyettesnek.
Az alábbi videóra kattintva Barkó Ágoston OSB előadása visszanézhető:
Forrás: Tihanyi Bencés Apátság
Fotó: Pados Adrián
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria