Kárpátinfo hetilap


Megosztás
2024-es párizsi olimpiai és paralimpiai játékok. Illusztráció
2024-es párizsi olimpiai és paralimpiai játékok. Illusztráció


Csapatsportágban leghamarabb a legsikeresebb olimpiai sportágunknak számító férfi vízilabdázók harcolták ki az olimpiai részvételt, az év elején pedig a női pólósok is kvótát szereztek Párizsba Magyarország számára. Kézilabdában a férfiak egy hónapja Tatabányán, míg a nők a mögöttünk maradt hétvégén Debrecenben harcolták ki a 100 nap múlva kezdődő nyári olimpián való részvétel jogát. Utoljára húsz éve, a 2004-es athéni ötkarikás játékokon fordult elő, hogy egyszerre mindkét kézilabdacsapat olimpiai résztvevő lehet.

Négy csapatsportágban is szurkolhatunk a magyaroknak az olimpián - A pólósok után a kéziseink is kijutottak Párizsba
Négy csapatsportágban is szurkolhatunk a magyaroknak az olimpián - A pólósok után a kéziseink is kijutottak Párizsba

Az egykori odesszai, ukrán és magyar állampolgár Golovin Vlagyimir által irányított női nemzeti együttes a debreceni tornán előbb megsemmisítő, 49-11 arányú vereséget mért a visszalépő Kamerun helyére az utolsó pillanatban beugró Nagy-Britanniára, majd a csoportdöntőnek is beillő svédek elleni csatában 28-25-re győzte le az előzetesen esélyesebbnek tartott skandinávokat. Az utolsó, vasárnapi játéknapon Japán ellen Klujber Ketrinéknek már egy négygólos vereség is belefért volna a kijutáshoz, de a debreceni Főnix csarnok teltházas szurkolótábora előtt nem lehetett taktikázni. Közönségszórakoztató örömjátékot produkálva szárnyalt a csapat, és a lányok végül 37-28-as magabiztos győzelemmel váltották meg a párizsi repülőjegyet. 

A férfi és női kézilabda olimpiai torna csoportbeosztását lapzártánk után, kedden tartják majd, és mindkét nemnél hat erősségű kalapba kerültek besorolásba a csapatok.

Ami a nőket illeti, a selejtezőt hibátlanul megvívó magyarok a világverőnek számító Norvégiával együtt az első kalapba kerültek, így velük biztosan nem találkozhatnak a csoportmeccsek során.

A második kalapból Hollandia vagy Németország, a harmadikból Szlovénia vagy Spanyolország, a negyedikből Franciaország vagy Svédország lehet az ellenfél, míg az ötödikből Dánia vagy Brazília, a leggyengébb kalapnak számító hatodik párból pedig Angola vagy Dél-Korea lehet majd az ellenfél.

Mindez azt jelenti, hogy Bíró Blankáéknak összejöhet egy bombaerősnek számító holland, spanyol, francia, dán, dél-koreai csoport, de Fortuna kegyeltjéből kaphatunk egy viszonylag legyőzhető ellenfelekből álló hatost is, ahol Németország, Szlovénia, Svédország, Brazília és Angola jöhet szembe a csoportkörben.

A férfiaknál is nagyon veretesnek tűnik a 12 csapatos mezőny. Az első kalapban Dánia és Spanyolország, a másodikban Horvátország és Norvégia, a harmadikban Magyarország és Németország, a negyedikben Svédország és Egyiptom szerepel, és talán a hatodik kalapos Argentína és Japán ellen lehetnek egyedül biztos esélyeink a győzelemre.

A hatcsapatos csoportokból az első négy-négy helyezett jut be a legjobb nyolc közé, ahol már egyenes kiesési rendszerben zajlanak a küzdelmek.

Az erőviszonyokat latolgatva, a magyar lányoktól és fiúktól is elvárható a negyeddöntőbe kerülés, utána viszont már bravúrra lesz szükség egy esetleges pontszerzőnek számító hatodik hely megszerzésére is.

Az örömbe csak annyi üröm vegyült, hogy női kosárlabdában az ugyancsak itthon selejtező magyar válogatottat alig néhány másodperc választotta el a párizsi részvételtől…

(jakab)


 


Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek