2024. március 29., 10:10

Nagyhéten nagy bejelentés, de mi lesz a magyar választói visszhangja?

Virágvasárnap szinte észrevétlenül fordult az idei nagyböjt a nagyhétbe! A virágvasárnapot pedig közvetlenül megelőzte a Felvidéken a köztársaságielnök-választás első fordulója. Gondoltuk, hogy végre valahára kiböjtöltünk magyar szempontból egy jó eredményt a választásokon. Megvolt ennek minden előjele, hiszen csak a Magyar Szövetség indított magyar jelöltet, a többi induló pedig nem tudta, vagy nem akarta megszólítani a felvidéki magyarságot.

Pellegrini-Forró
Fotó: TASR

Ez nem így történt annak ellenére, hogy sokan Forró Krisztián negyedik helyét a választásokon induló kilenc elnökjelölt között szívet melegítő, jó eredménynek tartják. A helyezés tényleg nem rossz, ha azt nézzük, kik végeztek mögötte, de százalékban kifejezve az elért 2,9 százalékos eredmény a vártnál kevésbé jó, és akkor még finoman fogalmaztam. Főleg annak tükrében, hogy a Magyar Szövetség elnöke mennyi munkát és energiát fektetett szinte szólóban a kampányába. Úgy tűnt, hogy pártbéli elsővonalas társai a kampány során igencsak a háttérből figyelték a történéseket…  

Ez a kommentár eredetileg az elnökválasztás első fordulós eredményét akarta taglalni magyar szempontból. Arra kihegyezve, hogy a felvidéki magyar választók miért nem tudtak összezárni Forró mögött, miért gondolták azt, hogy már az első fordulóban a végső győzelemre esélyes jelöltet kell támogatniuk, illetve miért volt újfent szerény mértékű a magyar választókedv a Felvidéken.

Többek között megállapítást nyert, hogy a választást ignorálók nem tekintették kifejezetten magyar ügynek ezt a voksolást, a „mutassuk meg magunkat” érvelés nem győzte meg őket eléggé, és nem mentek el szavazni. A krónikus távolmaradók száma már az őszi parlamenti választásokon is magas volt, pedig akkor érezhetően nagyobb volt a tét és az esély is. Egy általuk feleslegesnek vélt megmérettetés alkalmával mi győzte volna meg őket?

Korčok magyar szavazótáborának ihletője a Fico-ellenesség, az általa vezetett kormánnyal való elégedetlenség, a magyar szavazók egy része nem akarta, hogy az államfő is kormánypárti legyen. A Fico-kormány megvalósított és tervezett intézkedései, az ellenük való tiltakozások, tüntetések is Korčok esélyeit növelték a magyarok körében is. A szlovák és a magyar kormány közeledése sincs mindenkinek túlzottan az ínyére, az orbánozás (vegyespárti, liberális örökség) megtette a hatását elsősorban a „progresszív” magyarok körében, akiktől igencsak távol áll az etnikai politizálás (bugári örökség).

Pellegrini magyar szavazótábora az előbbiek ellenpólusa. A nemzetpolitikában és a háborúellenességben eltökélt magyarok közül is sokan rá szavaztak már az első fordulóban, mert óvni akarták az országot a nyugati kiszolgáltatottság ellenében, és gátat akartak szabni az Amerika-barát Kiska-Čaputová-Korčok elnöki vonulatnak. Ráértek volna ezt megtenni a második körben…

Nem szabad persze megfeledkezni a Magyar Szövetség politikájából kiábrándulókról sem. Vannak sajnos elegen, akik ugyan etnikumban gondolkodnak, de hibákat vélnek felfedezni a pártvezetés politikai gyakorlatában.

A Forrót elfogadó szövetséges szavazók száma 2,9 százalékra zsugorodott. Többet vártunk, és minden választás alkalmával elmondjuk (utólag) a közöny feltörésének és a mozgósításnak a fontosságát. Az egykori Együttélés, a Magyar Koalíció majd a Magyar Közösség Pártjának hűséges szimpatizánsai alkotják főleg ezt a szavazókört, de lassan elfogynak. A Magyar Szövetség egyelőre nehezen tudja pótolni őket…

Forró Krisztián szerdai bejelentése, hogy a Magyar Szövetség Korčok ellenében a második fordulóban Peter Pellegrinit fogja támogatni, nem fogja túlzottan átírni a magyar szavazatok első fordulós megosztottságát. A szavazókedv a magyarok között valószínűleg nem lesz nagyobb, sőt azok közül, akik Forróra szavaztak az első fordulóban, sokan nem fogják látni értelmét részt venni a második voksoláson, tehát csínján kell bánni a Magyar Szövetség elnökére leadott 2,9 százaléknyi szavazattal. 

Természetesen az arányt javíthatja azoknak a magyar választóknak a száma, akik már az első körben Pellegrinire szavaztak. Ők tűnnek a biztosabb szavazóknak. A ringben maradt másik jelölt, Ivan Korčok kifejezett magyarellenessége nem fogja bővíteni a rá szavazó magyarok körét, viszont a progresszív és Brüsszel-hívő magyarok továbbra is ki fognak tartani mellette annak ellenére, hogy már több alkalommal is kimutatta a foga fehérjét a felvidéki magyaroknak!

Legutóbb egy kampánygyűlésen Komáromban kijelentette, hogy elutasítja a kisebbségi közösségi jogokat! Külpolitikai programja pedig nyugati liberális alapokon nyugszik, szúrja a szemét például a kedvezően alakuló magyar-szlovák országközi kapcsolat, ami nemzetpolitikai mivoltából eredően akadályozhatja az amerikai külpolitika maradéktalan érvényesülését Európában. Ezért amerikai sugallatra olyan stratégiában gondolkodik, aminek célja a szlovák-magyar viszony megrontása. Ennek érdekében eddig is megtett mindent, köztársasági elnökként még több lehetősége lenne erre.

A köztársaságelnök-választás első fordulójának utóhangja viszont nem tesz jót a nehezen formálódó magyar egységnek! Mintha a párton belül lecsendesülő korábbi széthúzás újfent lábra kapott volna!

Nemcsak a szavazók, hanem a párt elnöksége is megosztott Korčok és Pellegrini további támogatását illetően. A legkártékonyabb viszont az, hogy sajnos megint van valaki az elnökség soraiban, aki a Facebook-on oldja a dolgokat, miközben a kampány alatt néhány társával együtt sehol sem volt... Aki nem csupán a kisebb rossznak tűnő Pellegrini támogatására vonatkozó elnöki döntést kérdőjelezi meg, hanem magát a pártelnök személyét is. Nem jó előjel ez a EP választások előtt…

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.