A háborúnak csak diplomáciai úton lehet véget vetni
2024. március 22. 08:49

Magyarország álláspontja eltér "a brüsszeli háborús héja" állásponttól, és úgy gondolja, hogy az orosz-ukrán háborúnak csak diplomáciai úton lehet véget vetni, amit egy fegyverszünettel kell megkezdeni - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója Brüsszelben csütörtökön.

Orbán Balázs az európai uniós csúcstalálkozó nyitónapján magyar újságíróknak nyilatkozva "vészjóslónak" nevezte az Ukrajnával összefüggő helyzetet.
   
Azt mondta, az elmúlt napokban több olyan nyilatkozat is napvilágot látott komoly brüsszeli és tagállami vezetők részéről, amelyek olyan irányba sodorják az eseményeket, amelyeket Magyarország két éve szeretne elkerülni. Egyre többet beszélnek NATO-csapatok bevonásáról, egyre többet beszélnek olyan kérdésekről, melyek nyilvánvalóan a háború eszkalációját jelentik. Egyre többen és többféleképpen beszélnek Brüsszelben olyan dolgokról, melyek a harmadik világháború kitörését kockáztatják. A tét komoly - figyelmeztetett.
   
Minél előbb el kell kezdődnie a béketárgyalásoknak, és a jelenlegi eszkalációs spirálról "le kéne rángatni" a brüsszeli politikai vezetést - jelentette ki.
   
Orbán Balázs emlékeztetett: a magyar pozíció az Ukrajnának szánt fegyverküldések tekintetében is világos: "mi fegyverek küldését nem támogatjuk semmilyen összefüggésben, semmilyen eljárásrend keretében. Magyarországot nem vagyunk hajlandóak háborús féllé változtatni". Amennyiben alapvető magyar nemzeti érdekbe ütköznek a szankciós javaslatok, "azokat is megállítjuk" - mondta.
   
A politikai igazgató fontosnak nevezte, hogy Európa képes legyen megvédeni saját magát és saját biztonságát garantálni. Jelen pillanatban Európa stratégiai gyengeségét az okozza, hogy védelem tekintetében külső támogatókra szorul, olyanokra, akiknek eltérnek a geopolitikai érdekeik - magyarázta. Az európai szuverenitás megerősítése szempontjából kulcsfontosságúnak nevezte az európai hadiipar és az európai országok hadseregének fejlesztését. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: Magyarország európai szinten minden olyan kezdeményezésben partner tud lenni, amely az európai hadiipart és az európai hadseregfejlesztést segíti.
   
Az ukrajnai háború tekintetében egy megoldás lehetséges, az, hogy az európai parlamenti választásokon az európai emberek más irányba szavaznak, és békepárti politikusokat küldenek az Európai Parlamentbe. "Ez lehet olyan figyelmeztetés, amely a fölöttünk tornyosuló fellegeket kicsit el tudja fújni" - tette hozzá Orbán Balázs.
 

mti
Címkék:
  • Magyar győzelem a hazai futballban
    Íme, itt van a lehetőség a lengyel-svéd edző előtt. Jusson be a Konferencia-liga csoportkörébe, és vigye csapatát az egyenes kieséses szakaszban tovább. Már a jövő tavasszal telt ház lesz a Sóstói Stadionban, még Diósgyőrből is érkeznek nézők. Ezért kapja hatalmas fizetését a lengyel-svéd edző.
  • Nobel-díjas írók nevetségessé tétele
    „A papírforma azért van, hogy felborítsuk, és mi ezt megtettük ezen a hétvégén. Úgy gondolom, talán egy kicsit lebecsültek minket az emberek. Nem sikerült túlságosan jól a legutóbbi világversenyünk, és mindenki abból indult ki, de mi jó csapat vagyunk, jó a csapategység, úgyhogy nagyon jól tudunk küzdeni – rögzítette Pásztor Noémi.
  • A magyar nemzet elleni gyilkossági kísérlet napja
    Ennyi év távlatából már tisztán látszik: a trianoni diktátum nemzetünk halálát célozta - hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve azonban: a gyarmatosításhoz szokott nagyhatalmak nem ismerték a magyarok karakterét.
  • A gyémántmisés Richárd Atya
    Miért nem „szól” Németh László? – Richárd atya indokoltan szólt, az etikumra minőségeszményt építő író örökségéért: „Nem Németh Lászlónak van szüksége arra, hogy odafigyeljünk őrá. Nekünk, akik itt élünk, hogy ne feledjük: »Az élet egy ügy, egy zászló, amit törik-szakad föl kell valami belső, lelki oromra ütnünk.«”
  • Idegen érdekek háborújából ki kell maradni
    Két, idegen érdekekből kirobbant világháborúban vettünk részt, és mindkettőben óriási áldozatokat szenvedtünk, és végül a vesztesek békéjét kaptuk viszonzásul. Trianon szétszakította mindazt, amit ezer esztendő forrasztott egybe – fogalmaz Simicskó István.
MTI Hírfelhasználó