A Szovjetunió szétesése óta maximumot ért el Oroszországban azoknak az aránya, akik rossz szemmel néznek az Egyesült Államokra - derült ki a Levada Központ, az egyik vezető orosz közvélemény-kutató intézet csütörtökön ismertetett felméréséből.
A Levada adatai szerint a '90-es évek elején még 10 százalék alatti volt az Egyesült Államokhoz negatívan viszonyuló oroszok aránya, amely az évek során egyre növekedett.
Az első, 1990-ben végzett felmérés még 75 százalékos pozitív viszonyulást mutatott. Ez az arány a 2000-es adat szerint 78 százalékra nőtt, 2010-ben viszony már csak 60 százalék volt. Azóta az Egyesült Államokat pozitívan szemlélők hányada meredeken esett: 2013 májusában 51, 2014 januárjában 43 százalék volt. Idén májusban az arány pedig 18 százalékra csökkent.
A legfrissebb, előző havi felmérés szerint az oroszok 40 százaléka alapvetően rosszul, 31 százaléka nagyon rosszul viszonyul az Egyesült Államokhoz. A moszkvai szociológiai központ megállapította, hogy az Amerika-ellenesség tovább erősödik az oroszok körében.
A megkérdezettek szerint jelenleg az Egyesült Államok (69 százalék) és Ukrajna (30 százalék) viszonyul leginkább ellenségesen Oroszországhoz.
A Levada 1600 fős, reprezentatív felméréséből az is kiderült, hogy az oroszok egyre elutasítóbbak az Európai Unió irányában is, májusban 60 százalékuk fogalmazott meg rossz vagy nagyon rossz véleményt.
Az orosz közvélemény viszont egyre pozitívabban viszonyul Kínához, a válaszolók 40 százaléka szerint az ázsiai ország Oroszország legközelebbi szövetségese. Ezzel Kína a második helyre került az első helyen álló Fehéroroszország után.
(MTI)