eur:
387.97
usd:
360.22
bux:
69201.95
2024. május 12. vasárnap Pongrác
Nyitókép: Pixabay

Ősbemutatók is szerepelnek a negyedik Bartók Tavasz programjában

Díjnyertes produkciók, világhírű előadók, magyarországi premierek és ősbemutatók színesítik a negyedik Bartók Tavasz programját, amelyet április 5. és 14. között rendeznek meg Budapesten.

A fesztivál célja, hogy Bartók Bélát közelebb hozza az emberekhez - emelte ki Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója a programról tartott sajtótájékoztatón. Mint mondta, a nagy alkotók munkásságának megértéséhez fontos, hogy felfogjuk a művészeti filozófiájukat, ilyen szempontból Bartók Béla különösen izgalmas személyiség.

Káel Csaba úgy fogalmazott: a gyűjtés kulcsszó Bartók életében, azonban az ő gyűjtőszenvedélye nemcsak a népdalokra terjedt ki, hanem a világ megismerésének és megértésének, a saját személyiségének egyfajta transzformációja és a dokumentálás eszköze is volt. Ez a szenvedély művészeti forradalomhoz is vezetett, hiszen gyökereink megismeréséhez segített közelebb jutni - emelte ki.

Szomolányi Janina, a Bartók Tavasz operatív igazgatója a programról szólva kiemelte: a kortárs komolyzenétől a világzenén, a dzsesszen, a táncművészeten és a képzőművészeten át a könnyűzenéig a saját műfajukban kiemelkedő alkotókat hívtak el idén is a világ számos országából a fesztiválra.

A Müpában hallhatja először élőben a magyar közönség Tan Dun Grammy- és Oscar-díjas kínai zeneszerző Buddha-passióját, majd szintén a Müpa színpadán ad koncertet az osztrák zongoraművész, Rudolf Buchbinder, aki a Nemzeti Filharmonikus Zenekar vendégeként Beethoven valamennyi zongoraversenyét játssza el két koncerten.

Az Énekek éneke című programra a zsidó liturgiában meghatározó kántorművészet olyan szereplői érkeznek a Müpába, mint Avraham Kirshenbaum, a Bethlen téri zsinagóga főkántora, Zucker Immánuel vagy az amerikai Nissim Saal, míg a fiatalabb generációt a Chaim Stern, Rudas Dániel és Raáb Gábor képviseli.

A francia zeneszerző és producer David Chalmin, valamint Bryce Dessner közös projektje, az Electric Fields is a fellépők között lesz, akik a modern hangszerelési technikák segítségével három női zeneszerző költeményeit mutatják be a középkortól a barokkig.

A Söndörgő és a Kelemen Kvartett közös koncertjének gerincét Bartók-művei adják, de a nyáron megjelenő legújabb albumukról is eljátszanak néhány szerzeményt a Zeneakadémián. Balog József erdélyi származású zeneszerző Szabó Csaba zongoradarabjait tűzi műsorra a Budapest Music Centerben, míg a Magyar Zene Házában Karosi Júlia az észt zongoraművésszel, Kristjan Randaluval és a kanadai trombitással, Ingrid Jensennel közös, Inner Voice című új lemezét mutatja be. Az album a saját kompozíciók mellett népdalfeldolgozást és Bartók-darabok átiratait is tartalmazza.

Fellép továbbá a japán elektronikus zenei producer és képzőművész Ryoji Ikeda, az Akváriumban ad először koncertet Magyarországon az angol neopszichedelikus rockzene meghatározó formációja, a Spiritualized, a Budapest Ritmo világzenei fesztivál pedig Budapestre hívja a műfaj legfrissebb előadóit Afrikától a Balti-tengerig, a bantu punktól észt hárfásokon és balkáni rezeseken keresztül a fúziós etnodzsesszig.

A Les Ballets de Monte-Carlo a Hamupipőke című előadását mutatja be az Erkel Színház színpadán, a Duna Művészegyüttes előadását a székelykapuk szimbolikus üzenetei inspirálták, míg a Frenák Társulat új darabja a modern kor ellentmondásaira reflektál. A Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes Tiszta forrás című darabja Bartók török gyűjtéseire és a Bartókon nevelkedett török zeneszerzők műveire támaszkodva mutatja be a bartóki életmű néhány jellegzetes darabját.

A Szépművészeti Múzeum a Virginia Museum of Fine Artsszal együttműködve az Egyesült Államokba kivándorolt magyar fotográfusok, köztük Martin Munkácsi, Robert Capa, André Kertész, Moholy-Nagy László munkáiból rendez tárlatot, a Magyar Nemzeti Galéria mintegy kétszáz alkotásból álló életmű-kiállításának középpontjában pedig Anna Margit festő áll majd. Till Brönner európai identitást kutató fotósorozatának a Ludwig Múzeum ad otthont, a fesztivál költészet napjához kapcsolódó műsorát pedig a Müpában rendezik meg.

A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek összművészeti eseménysorozat Bartók Béla születésének 140. évfordulóján, 2021 tavaszán indult. A fesztiválprogram minden évben bepillantást enged a zeneszerző életművébe, ugyanakkor nem kizárólag az ő kompozícióit sorakoztatja fel, sokkal inkább Bartók szellemiségét, kreativitását, alkotói szemléletét kívánja megjeleníteni számtalan műfajon keresztül. A fesztivál a Müpa szervezésében valósul meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Vihart kavar az atléták pénzdíjazása az olimpián, de nagy változást indíthat el

Vihart kavar az atléták pénzdíjazása az olimpián, de nagy változást indíthat el

Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke nyíltan bírálta a Nemzetközi Atlétikai Szövetséget, amiért pénzdíjat ajánlott fel a sportág párizsi olimpiai bajnokainak. Szabados Gábor sportközgazdász az InfoRádióban azt mondta, az 50 ezer dolláros jutalmazással az lehetett az egyik cél, hogy az olimpia ne értéktelenedjen el a vb-hez és a Gyémánt Liga-sorozathoz képest.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.13. hétfő, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×