Forrás: ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. Facebook oldala

Hatalmas beruházásra készül az Alteo

Az Alteo összességében 5,5 milliárd forintos önerős beruházásban bővíti szabályozási központját, ennek keretében Sopronban és Győrben egy 8 megawatt(MW)/15 megawattóra (MWh) kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolót, valamint egy 3MW és egy 6MW villamos kapacitású gázmotort állítanak üzembe jövő év első felében a két helyszínen – közölte az energetikai szolgáltató- és kereskedővállalat szerdán az MTI-vel.

Kiemelték, ezzel növelik a megújuló energiafelhasználás terjedésének támogatását is szolgáló szabályozási központjának kapacitását és rugalmasságát. A közleményben felidézték, hogy néhány hónapja kezdte meg működését az Alteo első villamos fűtésű, 5MW-os kazánja, majd pedig néhány napja újabb két, 6-6MW-os villamos fűtésű kazánnal bővült a portfóliójuk. A vállalat most pedig újabb egységekkel erősíti szabályozási központját. Részletezik, hogy a Győri Ipari Park területén egy 8MW/15MWh kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolót és egy 6MW villamos kapacitású gázmotort fognak üzembe állítani. A teljes mértékben önerőből finanszírozott, 4,5 milliárd forintos beruházáshoz megérkezett az építési engedély, a napokban már meg is kezdték a helyszíni kivitelezést, hogy 2024 második negyedévében mindkét eszköz működésbe léphessen.

Emellett a Soproni Erőmű területén telepítenek egy további gázmotort, amely 3MW villamos kapacitású és részt fog venni az erőmű hőfogyasztóinak ellátásában is. Az építési engedély megérkezését követően Sopronban is megkezdődött a helyszíni kivitelezés, a gázmotor a tervek szerint már a jövő év első negyedévében munkába áll egy 1 milliárd forintos, szintén önerőből finanszírozott beruházás révén – írják a közleményben. ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója a közleményben úgy fogalmazott, céljuk a megújuló, időjárásfüggő energiaforrások terjedésének támogatása a villamosenergia-rendszerbe vitt szabályozható kapacitásokkal. A költséghatékonysági megfontolások mellett a két beruházás esetében a körforgásos gazdaság szempontjait is szem előtt tartották.

A vezérigazgató megerősítette, az energetika világára jellemző radikális átalakulásban továbbra is kiemelt jelentősége van a szabályozási energia szolgáltatásoknak azzal, hogy megkönnyítik és felgyorsítják a megújuló alapú energiatermelés térnyerését. Az Alteo részvényeit 2010 októberében vezették be a Budapesti Értéktőzsdére. A vállalat 2016-ban sikeres nyilvános részvénykibocsátást hajtott végre. A társaság folyamatosan aktív a tőkepiacon, a nyilvános részvénykibocsátását követően is hajtott végre zártkörű részvény és kötvénykibocsátásokat intézményi befektetők körében, az így bevont források aggregált értéke megközelítette a 20 milliárd forintot. Eközben az árbevétele dinamikusan bővült és 2022-ben meghaladta a 100 milliárd forintot, befektetett eszközállománya pedig a 34 milliárdot.

Az Alteo részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek, árfolyama szerdán 2800 forint körül alakult. Az elmúlt egy évben a részvény 2550 forint minimumot és 3440 forint maximumot ért el.

Ajánlott tartalom

Az MVM bővíti megújuló energiatermelő portfólióját

Az MVM csoport folytatja megújuló energiatermelő portfóliójának bővítését, az MVM Zrt. zöld termeléssel foglalkozó 100 százalékos leányvállalata, az MVM Zöld Generáció Zrt. további naperőműveket vásárol - közölte az MVM Energetika Zrt. pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.