359.03
bux:
67906.51
2024. június 2. vasárnap Anita, Kármen
Sigér Dávid ferencvárosi gólszerző a labdarúgó Konferencia-liga selejtezőjének második fordulójában játszott Ferencvárosi TC - Shamrock Rovers mérkőzésen a budapesti Groupama Arénában 2023. július 27-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

A Ferencváros egy verhető és két "lehetetlen" ellenfelet kapott - itt az elemzés

Bravúr kell a Ferencvárostól, hogy továbbjusson az Európai Konferencia-liga őszi csoportköréből, miután megkapta az előző szezon döntését, a Fiorentinát, valamint a Genket is. A harmadik ellenfél a szerb Csukaricski.

A Fiorentina a 2022–2023-as idényben döntőbe jutott a Konferencia-ligában, Prágában a 90. percben kapott góllal kapott ki 2-1-re a West Ham Unitedtől. Az idei kiírásba a playoffkörben kapcsolódott be, ellenfele a Debreceni VSC-t búcsúztató Rapid volt. A lilák a bécsi egygólos vereség után 2-0-ra nyertek csütörtökön Firenzében. Argentin sztárjuk, az osztrákok ellen duplázó Nicolás González a 90. percben értékesített büntetővel juttatta tovább a csapatát.

A Fiorentina nagyszerű győzelemmel kezdte a Serie A 2023–2024-es idényét, 4-1-re verte idegenben a Genoát. A hazai rajt már kevésbé sikerült jól, 2-2 a Lecce ellen. Minden jel szerint pénteken gyengült a keret, hivatalosan még meg nem erősített, de megbízható forrásból származó hírek szerint a Manchester United kölcsönvette a Fiorentinától a vb-negyedik marokkói középpályást, Amrabatot.

A Fiorentina keretéből a legismertebb játékos a Real Madridot is megjárt Luka Jovics, akivel Dibusz Dénes minden bizonnyal a szeptember 7-i, belgrádi Eb-selejtezőn is találkozik majd. Jovics még nem játszott a mostani idényben, de benne van a szerbek szűkített keretében. A Rapid ellen és a hazai bajnokin nem volt a keretben, Genoában igen, de nem játszott. Mindenképpen kiemelést érdemel a Liverpooltól kölcsönvett brazil Arthur, aki korábban a Barcelona és a Juventus mezét is viselte. Ha egészséges, nagyon jó futballista, s most, hosszú hónapok, sőt, egy bő év után, megint egészséges.

A 2023 nyarán vásároltak közül Lucas Beltrán volt a legdrágább vétel (12 millió euró), s érkezett még két tízmilliós játékos az olasz ligán belülről, a nagy tehetségnek tartott balhátvéd, Fabiano Parisi és az angolai és francia útlevéllel is rendelkező M’Bala Nzola.

Nincs már a keretben a korábbi válogatott kapus Salvatore Sirigu, de már eddig is Pietro Terracciano volt az első számú kapus. Kapott amúgy a nyáron egy riválist: a dán Oliver Christensen volt eddig Dárdai Pál első számú kapusa a Herthánál. Szintén nincs már a keretben két brazil, Arthur Cabral a Benficába, Igor a Brightonba ment, összesen 37 millió euróért.

A Fiorentina korábban többször is játszott már magyar csapatokkal, legutóbb 2009-ben a BL főtábláján két hétgólos mérkőzést is megnyert a DVSC ellen.

Genk

A Genk egyik játékosa korábban a Ferencvárosban is játszott: a ghánai Joseph Paintsil 2018 nyara óta játszik, egy rövid, törökországi kalandot leszámítva, a belga klubban. Fontos szereplő volt az előző idényben, 17 bajnoki gólt szerzett. Miután Mike Trésor sérült, Painstil a csapat legértékesebb játékosa. Csersznye a süteményen: Joe Paintsil testvére ellen a Ferencváros már játszott a nyáron, ő a Hamrun Spartans tagja.

A Genk négy mérkőzésen van túl a bajnoki idényben, hét pontot szerzett eddig. Abban, hogy a Konferencia-ligába került, nagy szerepe van Fortunának. A Bajnokok Ligája második selejtezőkörében tizenegyesekkel esett ki a hazája bajnokságában, a svájciban ugyancsak második Servette ellen, utána az Európa-ligában egy 96. percben (ma már talán így kell írni: 90+6. percben) kapott góllal búcsúzott az Olympiakosz Pireusz ellen. A Konferencia-ligában is elveszíti a párharcát, nincs csoportkör. Ám a török Adana Demirspor ellen 5-4-re megnyerte a tizenegyespárbajt.

A Genk eddig egyszer játszott magyar csapattal a nemzetközi kupában, a 2012 őszi Európa-liga-csoportkörben kétszer is megverte a Videotont.

Szerbek

A belgrádi Csukaricski két győzelemmel kezdte a szerb bajnokságot, de immár három forduló óta nyeretlen. Már indulásakor biztos őszi résztvevő volt, hiszen az Európa-liga playoff körében kezdett, s bár 6-1-es összesítéssel kikapott a pireuszi Olympiakosztól, ott van a Konferencia-liga főtábláján.

Eddig egyszer, az Európa-liga 206–2017-es kiírásában játszott magyar csapat ellen, az idegenbeli 0-2 után 1-1-re végzett otthon (és kiesett) a Videotonnal szemben. A mostani edző, Igor Matics akkor a csapat játékosa volt.

A mai keretből a 36 éves első számú kapus, Nenad Filipovics korábban a Videoton és az MTK kapusa is volt.

Az FTC első két hely egyikén kellene végezzen, hogy tavasszal folytathassa a kupaszereplést.

Címlapról ajánljuk
Megvan a 15.! A Real Madrid nyerte a BL-döntőt

Hiába játszott 60 percig fölényben a Borussia Dortmund a Bajnokok Ligája döntőjében, nem tudott gólt rúgni. A Real Madrid a hajrát jobban bírta, Dani Carvajal és Vinícius Júnior góljaival végül megnyerte a mérklőzést.

Orbán Viktor a Békemeneten: "mi vagyunk Európa legnagyobb békefenntartó ereje" - percről percre

"Még egy hét szívós munka, a legendás fideszes hajrá, és letoljuk az ellenfelet a pályáról. Óriási gólhelyzetben vagyunk, ajtó-ablak, be lehet azt pöckölni, piszkálni, tuszkolni" - fogalmazott Orbán Viktor Fidesz-elnök, miniszterelnök a Békemenet margitszigeti végállomásán szombat délután.
Az EU az asztalra csapott, Kína pedig fegyvertelen marad

Tavaly több mint 15 év után először csökkent az Európai Unió kereskedelmi deficitje Kínával szemben. Ebben már szerepe volt az Európai Bizottság kockázat- és kitettségcsökkentési lépéseinek, de olyan külső tényezőknek is, mint az energiaválság. Brüsszel hamarosan több büntetővámot is kivethet, hogy megvédje a belső piacát a kínai áruk dömpingjétől, amire Peking csak korlátozottan tud majd reagálni. A legvalószínűbbnek ezért az látszik, hogy protekcionista intézkedések helyett végül tárgyalóasztal mellett alakítják ki az új kereskedelmi kapcsolatrendszert.