Kis Tamás, a Jobbik hevesi elnökének írása:
A miskolci és az ózdi „cigánysátor” elutasítása után Heves városában folytatódnak a próbálkozások a "roma kulturális központ" létrehozására. A város képviselő-testülete április 24-én tárgyalt a pályázat benyújtásáról.
A dokumentáció már hetek óta készülhetett, hiszen a beadási határidő a hónap utolsó napja volt. Ennek ellenére a képviselők csak 23-án kapták meg az előterjesztést és a rendkívüli ülésre szóló meghívót. Mint később kiderült, a pályázatra beadott anyag kidolgozásban két szervezet támogatta az önkormányzatot: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, mely már Tarnabodon és Tarnazsadányban „bizonyított”, és az Egyesület a Társadalmi Tőke Fejlődéséért nevű egyesület, melyhez a Csillagház és Csillagpont létrehozása köthető.
Zoom
A szétlopott iskola helyén, 350 millióért jönne a dajdajozás
Az ülésen általam feltett kérdések nyomán Csáki Zsigmond polgármester elmondta, hogy a tervezett cigányközpont helyén álló egykori iskola épülete azért van ilyen borzasztó állapotban, mert a cigányok szétlopták. Csáki válaszaiból az is kiderült, hogy a megépítendő intézmény üzemeltetése - ha erre nem lesz külön pályázati forrás - az amúgy is forráshiányos önkormányzatot terheli majd. A polgármesterrel folytatott vita során elmondtam, hogy nem várható kézzelfogható eredmény a nagyszabású beruházás nyomán: aligha fog javulni a rendőrségi statisztika, nem fog csökkenni az iskolai hiányzások száma és a hevesi cigány családok sem fognak jobban élni.
Mit is tartalmaz a 350 milliós, 100 %-ban adóforintokat felhasználó projekt, melyre a hevesi önkormányzat pályázik? A polgármester előterjesztése alapján: „a nemzetiségi kultúra értékeinek megőrzését és a következő nemzedék számára átörökítését szolgálják: lehetővé téve a nemzetiségi önkormányzatiságból fakadó egyéni és közösségi jogok érvényesülését, a nemzetiséghez tartozók érdekeinek kifejezésre jutását, a saját nyelv ápolását és fejlesztését, a kulturális autonómia megvalósulását, a nemzetiségi hagyományok, tárgyi és szellemi kultúra megőrzését, valamint gyarapítását, az összetartozás-tudat erősítését, és mindezek átörökítését a következő nemzedék számára. A központ Heves Krakkó településrészén (a város egyik cigánygettója - a szerk.) épül fel. A program célja, hogy a központ helyet biztosítson országos konferenciáknak, kiállításoknak, koncerteknek és más kulturális rendezvényeknek is, amelyen lehetőleg a többségi közösség is részt vesz. Létrehozásával olyan kulturális centrum jöhet létre, amely kiszolgálja a helyi és a vonzáskörzetbe tartozó falvak, kisebb települések nagyobb rendezvényekre való igényét...”
A testületi ülésen kifejtettem, hogy nem így kellene a helyi cigányság sorsán javítani, illetve a magyar-roma együttélést segíteni. Véleményem szerint ebből a pénzből létre lehetne hozni egy mintagazdaságot, mely több tucatnyi cigány családnak biztosítana megélhetést, a többieknek pedig követendő példaként szolgálna. Az itt megtermelt áruk pedig bevételt termelnének. A cigányok még akkor is jobban járnának, ha ezt a pénzt szétosztanák közöttük, hiszen így a csecsemőtől az aggastyánig, mindenki legalább 100 ezer forinthoz juthatna.
Az ülésen elhangzott érvek ellenére a testületi többség támogatta a pályázat benyújtását.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom országos vezetése és a helyi tagság úgy gondolja, hogy egy ilyen horderejű ügyben a lakosság véleményét is meg kell kérdezni, ezért a párt hevesi alapszervezete helyi népszavazást kezdeményez. Az általunk javasolt kérdés a következő: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Heves város ne vegyen részt a Multifunkcionális Nemzetiségi - Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központ infrastrukturális feltételeinek kialakítása című pályázat megvalósításában, és az e tárgykörben hozott határozatát a képviselő-testület visszavonja?”
A helyi választási bizottság által hitelesítendő aláírásgyűjtő ívet április 30-án átadtuk a város jegyzőjének.