2023. április 28., 16:26

A kamatlábak emelkednek, de a piac már megtalálta a megoldást az olcsóbb lakásvásárlásra!

A jelzáloghitelek drágulásáról már rengeteg szó esett az elmúlt időszakban, de közben a nehezebbé váló ingatlanvásárlásnak is egyre több alternatívája jelenik meg a piacon.

Elsősorban a szlovák fővárosban, ahol az ingatlanok ára egyébként is magas, s így ennek hitelen keresztül történő finanszírozása a szigorú feltételek mellett már-már lehetetlenné válik. A lakások ára bizonyos mértékben ugyan már csökkent, de ez elsősorban a régebbi építésű ingatlanok esetében igaz.

Az új építésű lakások helyzete bonyolultabb, itt a legtöbb szakember nem vár gyors árcsökkenést, mert a beruházók ezeteket akkor kezdték el kivitelezni, amikor az alapanyag ára és a munkabérek is emelkedni kezdtek. Ezért aztán a helyzet nem egyszerű, mert egyrészt a vásárlók lehetőségei korlátozottak, míg a másik oldalon a projekt megvalósítója sem akar veszíteni az üzleten.

A nemzetközi tapasztalatok viszont ismét a piac segítségére siettek, így már megjelentek azok az alternatív megoldások, amelyekről térségünkben leginkább az utolsó gazdasági válság idején, 2010 körül hallhattunk. Ebben az esetben a beruházó garantálja a vásárlónak, hogy az első években havonta csak 1,5 százalék kamatlábbal rendelkező hitelt kell fizetnie, ha az ő ingatlanját vásárolja. Ez úgy lehetséges, hogy a cég átvállalja 1-2 vagy akár több évre is a valódi törlesztőrészlet (ez jelenleg 4 százalék fölött mozog) és az általa ígért kamatláb melletti törlesztőrészlet közti különbséget. 

Ezzel az üzlettel látszólag mindenki jól jár, hiszen a vevő meg tudja vásárolni a lakást olyan feltételek mellett mint egy évvel ezelőtt, a befektető eredeti áron tudja eladni azt (nem kell árat csökkentenie), a banknak pedig igazából semmi feladata nincs, csak a havi részlet egy hányadát más forrásból kapja. Más kérdés, hogy mennyire lesz tartható az ilyen megoldás, s mennyivel lesznek olcsóbbak, ha egyáltalán a hitelek néhány év múlva, amikor a projekt megvalósítója már nem fedezi ezt a különbséget.

Tegyük hozzá, nem ez az egyetlen módszer, amivel már a hirdetésekben is találkozhatunk. A Trend gazdasági hetilap például arra hívta fel a figyelmet, hogy olyan megoldás is elérhető a pozsonyi új ingatlanok esetében, amikor a vásárló két évig csak bérletet fizet a lakásért, majd ezután lehetősége van azt megvásárolni. A bérleti díj úgy van beállítva, mintha 1 százalékos kamatláb mellett fizetné a hitelt, míg két év után eldöntheti, valóban megvásárolja-e a lakást. Ezzel is elérhető, hogy a vásárló megvárhassa a jobb hitelkamatlábakat.

A jelenlegi helyzetben ugyan még nem várható az Európai Központi Bank részéről a kamatlábak csökkentése, de az elemzők úgy vélik, ősszel már sor kerülhet erre és ilyen módon akár a két éves várakozás valóban jobb feltételeket hozhat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.