eur:
385.69
usd:
355.24
bux:
0
2024. május 20. hétfő Bernát, Felícia
Résztvevők a pedagógusok előkészítés alatt lévő státusztörvénye ellen tartott tüntetésen  a Belügyminisztérium Széchenyi téri épülete előtt 2023. április 24-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

A pedagógustüntetés másnapja: újabb találkozót tart a BM az érdekképviseletekkel

A PSZ alelnökét, Gosztonyi Gábort kérdeztük a hétfői tiltakozásokról. Az államtitkársággal délelőtt 10 órától tartanak egyeztetést.

Országos sztrájkot tartottak hétfőn a közoktatásban dolgozó pedagógusok. Több akció is volt napközben, délután a Belügyminisztériumhoz vonultak a tüntetők, utána pedig a Karmelita kolostornál tiltakozott a demonstrálók egy része megpróbálva elbontani a kordont, a rendőrök könnygázt is bevetettek ellenük. Erről bővebben itt írt az Infostart.

A tiltakozások másnapjának reggelén Gosztonyi Gábort, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnökét kérdeztük a témában.

Azt még nem tudta megmondani, hogy eredményesnek tekinthető-e a sztrájk, mert délelőtt tízre mennek egyeztetésre az oktatási államtitkársághoz, viszont „annyiban mindenképpen eredményes volt, hogy jóval több intézményben sztrájkoltak a kollégák mint tették ezt egy hónappal ezelőtt, és ez nagyban köszönhető a státusztörvény-tervezet nyilvánosságra kerülésével”.

Mint mondta, ez a kilencedik vagy tizedik hasonló egyeztetésük az elmúlt másfél évben.

„Ezek a találkozások felgyorsultak. Inkább nevezzük találkozásnak, mert egyeztetés nem nagyon van, hiszen a másik félnek semmire nincs felhatalmazása.

Annyiban változott a helyzet az eddigiekhez képest, hogy most már nem eligazítás és tájékoztatás van, hanem végre mi is elmondhattuk a véleményünket. Válaszokat azonban egyelőre nem kaptunk.

Nagyon reméljük, hogy a ma megkapjuk azokat a válaszokat azokra a kérdésekre, amelyek szerintünk a legeslegnagyobb problémát okozzák és a legégetőbbek ebben a törvénytervezetben” – értékelte a helyzetet a PSZ-vezető.

A státusztörvény tervezetével, a pedagógusok jogállásának közalkalmazottiról köznevelési foglalkoztatottra változásával kapcsolatban arról beszélt, hogy a kormány összemossa a béremelést és ezt a jogállásváltást – amit jelenlegi formájában nem tudnak másnak mondani, mint jogviszonyfoszlásnak –, ugyanis

tavaly nyáron a kormány maga nyilatkozta azt, hogy ez a béremelés, amit egyébként jelentős részben az Európai Unió finanszírozna, nem jár semmiféle jogvesztéssel.

Márpedig a tervezet jelenlegi állapotában gyakorlatilag a pedagógusok jogfosztásának gyűjteménye szerinte.

Nem az egész törvénytervezetet utasítják el, bár hozzátette, semmi nem kötelezi a kormányt a bevezetésére, hiszen nem ez a feltétele az Európai Unió forrásaihoz való hozzájutásnak. Elmondása szerint ez már közel a harmincadik foglalkoztatási törvény a közszolgálaton belül, de úgy véli, ez a kormány dolga, nekik mindegy, hogy nevezik. Semmi olyat nem tudnak elfogadni, ami a szerzett jogok elvesztésével járna, márpedig ez a jogszabálytervezet tele van ilyen csapdákkal.

A kérdésre, hogy van-e az a pénz, amiért cserébe el lehetne fogadni bizonyos jogok elvesztését, úgy felelt, hogy a kettőnek nincs kapcsolata egymással,

a béremelés nem a státusztörvény függvénye.

„A kormány próbálja ugyan így előadni, de ez a hazugság már a szakképzési jogviszony fosztásánál is napvilágra került, semmi nem indokolta ott se, hogy a közalkalmazotti jogviszonyból a szakképzésben dolgozókat ki kellett volna szakítani, itt sem indokolja semmi, hogy a közalkalmazotti jogviszonyból az oktatásban dolgozókat kiszakítsák. Egészen más dolgokról van szó: a kormánynak már március 31-éig, a költségvetési törvény módosításánál kellett volna a pedagógus-béremelés ütemezését beletenni a büdzsébe, akkor már hozzáférhetővé válna az összes pénz, amit idén az Európai Unió erre a célra szán” – érvelt Gosztonyi Gábor.

Tóth Endre, a Momentum országgyűlési képviselője kikért egy közérdekű adatot, eszerint tavaly 5316-an távoztak a pályáról. Ezzel kapcsolatban a PSZ alelnöke elmondta, hogy nagyjából senki nem lép a helyükre. Hogy hova mentek ezek a pedagógusok, arról azt mondta, hogy a szakmai képviselői viszonylag jól képzetnek számítanak, a versenyszféra szívja fel a volt tanárokat, illetve vannak, akik nemcsak a szakmát, hanem az országot is elhagyták.

A keddi találkozóra visszatérve Gosztonyi Gábor elmondta, hogy 10 órakor ülnek le a BM Szalay utcai épületében. Itt várják a kormányzat ellenreakcióját a szakszervezeti jogok csorbítására, illetve számos jogfosztásra és jogvesztésre adott válaszukra. Az elmúlt hetekben „egészen pontosan, jogszabály szerint” jeleztek az államtitkárságnak, hogy ez számukra elfogadhatatlan.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×