A törvény helytelen értelmezése okán alakult ki az a bírósági joggyakorlat Romániában, melynek nyomán perek tucatjait nyeri meg a székelyföldi önkormányzatok ellen a Dan Tanasa vezette egyesület, ezért pontosabban kellene szabályozni a nyelvhasználatra vonatkozó kitételeket – értékelte Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke a Maszol.ro-nak nyilatkozva.

dan tanasa
Dan Tanasa (Fotó: ziarharghita.ro)

   Az erdélyi magyar hírportál azután kérdezte a bukaresti testület elnökét, hogy a romániai magyar sajtó által "hivatalos feljelentőként" emlegetett Dan Tanasa vezette Méltósággal Európában Polgári Egyesület (ADEC) pert nyert a csíkszeredai önkormányzat és a CNCD ellen.

   Tanasa egyesülete 2019-ben, Ráduly Róbert Kálmán előző polgármester hivatali idején panaszolta be a csíkszeredai polgármesteri hivatalt a diszkriminációellenes testületnél, azt állítva: etnikai alapon diszkriminálta a város román lakosságát, amikor az önkormányzati híreket tartalmazó kiadványát magyar nyelven nyolc, román nyelven csak négy oldalon jelentette meg.

   A CNCD úgy ítélte meg, hogy a polgármesteri hivatal gyakorlata nem minősül diszkriminációnak, ezért az ADEC 2020-ban a testület és a polgármesteri hivatal ellen is pert indított.

   A Bukaresti Ítélőtábla alapfokon elutasította a panaszt, de a fellebbezés nyomán perújrafelvételt rendelt el, és az újabb perben március 27-én hozott ítéletében diszkriminációnak minősítette az esetet.

   Az alapfokú bírósági döntés négyezer lej (300 ezer forint) bírság kifizetésére kötelezi a csíkszeredai polgármesteri hivatalt – áll a romániai bíróságok portálján közzétett ítéletben.

   Korodi Attila, Csíkszereda jelenlegi polgármestere a Maszolnak elmondta, hogy megfellebbezik a döntést. Hozzátette, a per tárgya már rég okafogyottá vált, a csíkszeredai polgármesteri hivatal az ellene benyújtott panasz óta magyar és román nyelven is azonos oldalszámban jelenteti meg kiadványát.

   A Dan Tanasa vezette egyesület az elmúlt években perek tucatjait indította erdélyi, elsősorban székelyföldi önkormányzatok ellen diszkriminációval vádolva ezeket a magyar nyelv- és jelképhasználat miatt. Számos esetben a bíróság igazat adott neki, és bírság kifizetésére kötelezte a magyar elöljárókat.

Asztalos Csaba
Asztalos Csaba (Fotó: Agerpres)

   A Maszol Asztalos Csaba CNCD-elnököt is megkérdezte a döntésről, aki elmondta: a romániai bíróságok szerint minden hivatalos közintézményi tartalmat azonos mennyiségben és minőségben románul is meg kell jelentetni, függetlenül attól, hogy a településen mekkora a román ajkú lakosság számaránya. "Ez még '89 előtt sem volt kötelező, sőt nem is fordították le teljes terjedelmében a kiadványokat" – idézte a hírportál a diszkriminációellenes testület elnökét.

   A CNCD-elnök úgy ítéli meg, "a bírósági joggyakorlat a törvény helytelen értelmezése okán alakult ki", szerinte az, ha nem azonos terjedelemben jelennek meg mindkét nyelven az információk, legfeljebb nyelvi diszkriminációnak tekinthető, de semmiképp nem etnikainak.

   Rámutatott: részletesen szabályozni kellene ezeket a helyzeteket, mivel a bíróságoknak ez az értelmezése "ellehetetleníti" az önkormányzatok azon törekvését, hogy kisebbségi nyelven is kiadványuk legyen. A jelenlegi bírósági gyakorlatnak az vethetne véget, ha a román parlament módosítaná a törvényt, és sokkal pontosabban szabályozná a nyelvhasználatra vonatkozó kitételeket – mondta.