A magyar határon, a röszkei átkelőn halt meg egy szerb férfi, akit nem engedtek be az unió területére, mert nem volt elég pénze. A fiához indult Bécsbe, mert mindenét elvitte az árvíz.
Maldjan Rajic házát elöntötte a szerbiai árvíz, ezért a Bécsben élő fiához indult. A röszkei átkelőnél azonban leszállították az autóbuszról, és elvették az útlevelét - írja a Blic.
"Negyed nyolc körül jelentkezett apám, azt mondta, nem engedik beutazni Magyarországra, mert nincs elég pénze" – mondta az Origónak Vladan Rajic, az elhunyt fia. A magyar határrendészek nemcsak a beléptetést tagadták meg Mladjantól, de azt sem engedték meg, hogy visszamenjen Szerbiába.
"Azt mondtam apámnak, adja a rendőrt, aki ott állt mellette, de a rendőr nem akart beszélni velem. Kikerestem az átkelő telefonszámát, felhívtam, és akkor sikerült elérnem. Megkérdeztem, hogy beengedik-e apámat akkor, ha én odamegyek a pénzzel, és velem jön Bécsig. Azt mondták, semmi akadálya" – mesélte Vladan, aki autóba ült, és elindult Röszkére.
Útközben, 8 óra előtt néhány perccel ismét felhívta az apját: Mladjan akkor már arra panaszkodott, hogy fázik, és rosszul van. "Megint kértem, hogy adja a telefont a rendőrnek, de az megint nem akart velem beszélni. Újra felhívtam a határrendészetet, kértem a melléket, és így sikerült elérnem a rendőrt. Mondtam neki, hogy apám nagyon beteg, hívjanak hozzá orvost."
Vladan értesítette a budapesti szerb követséget is, és segítséget kért. A követségen azt mondták az Origónak, hogy a hívás után a magyar hatóságoktól azt kérték, biztosítsanak orvosi ellátást a szívbeteg férfinak.
"Úgy tudom, hogy a mentő háromnegyed tízkor érkezett meg", mondta Vladan. De akkor már túl késő volt, nem tudtak segíteni a súlyos szívbeteg férfin. "Az apám nyolctól haldoklott a határon, és nem segítettek rajta."
Amikor megérkezett a röszkei átkelőre, egy tolmács várta Vladant, és megérkeztek a helyszínelők is. "Ott volt valami parancsnokféle, azt kérdeztem tőle, ki volt az apám mellett", mondta Vladan. Azt mondták neki, hogy nem tudják, mert nagyon sokan voltak. "De én tudtam, mondtam, hogy egy Zoltán nevű rendőr volt, vele beszéltem többször." Vladan Rajic szerint a Zoltán nevű határrendész szerbül beszélt vele.
Ezután előkerítették Zoltánt, aki azt mondta, hogy ő orvost akart hívni, de a szívbeteg férfi elutasította a segítséget.
Vladan Rajic perelni akar, és arra készül, felhívást intéz azokhoz, akiket a határon már zaklattak és bántalmaztak a magyar határrendészek vagy a magyar vámosok.
A szerbiai állampolgárok útlevéllel léphetnek be az Európai Unió területére, vízumra nincs szükségük.
Többször érdeklődtek
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a szerb férfi szombat este háromnegyed nyolckor egy osztrák autóbusz utasaként jelentkezett belépésre, de feltartóztatták, mert nem felelt meg a beutazási feltételeknek.
A határrendészek a határátkelőhely várótermébe kísérték, és felvették a kapcsolatot Bécsben élő fiával. Miközben a fiú Bécsből autóval elindult Röszkére, a határrendészek többször beszéltek vele telefonon, és a fiú elmondta, édesapja beteg. A határrendészek ezért többször is érdeklődtek az idősebb férfinál egészségi állapotáról, de rosszullétet nem jelzett, csupán arra panaszkodott, hogy fázik, ezért egy takarót adtak neki.
A váróteremben tartózkodó utasok negyed tízkor vették észre, hogy a férfi rosszul van. Az átkelőhelyen szolgálatot ellátó, elsősegélynyújtásra kiképzett rendőrök azonnal megkezdték a férfi ellátását, két percen belül mentőt hívtak, ők fél tízre az átkelőhöz is értek. A mentők kiérkezéséig a rendőrök folyamatosan kapcsolatban álltak a mentésirányítóval, és utasításait követve nyújtottak segítséget a férfinak. A 66 éves férfi a szakszerű és gondos ellátás ellenére tíz órakor a váróteremben életét vesztette.
A rendőrség a halálesetet közigazgatási eljárás keretében vizsgálja.
(Origó)