Bien.hu

Megosztás
5+1 dolog az otthonodban, amit nem szabad ecettel tisztítani
ecet.jpg


Ha nem bolti tisztítószerekkel akarod kitakarítani a lakást, valószínűleg te is gyakran nyúlsz az ecetért, hiszen segíti a vízkőoldást és enyhe fertőtlenítő hatással rendelkezik. Azonban jó ha tudod, hogy van, amit sosem lenne szabad ezzel tisztítani!

Először is tudnod kell, hogy bár az ecet sokoldalú és olcsó csodaszer hírében áll, vannak egészségkárosító hatásai. Szúró szaga nem csak az orrodat ingereli, hanem a tüdődet, a szemedet és a torok nyálkahártyáját is, ezért jobb, ha csakis nyitott ablak mellett használod - írja a bien.hu.

Zárt térben ugyanis köhögést, torokfájást és szédülést is okozhat. Ami pedig a legfontosabb, hogy figyelj oda arra, hogy az ecetet sose keverd hipóval vagy klórral, mert klórgáz jön létre, ami nagy mennyiségben belélegezve mérgező! Ezen túl különböző berendezési eszközökre is káros hatással van az ecet, ezért az alábbiakat jobb, ha sosem takarítod le vele.

Kőlapok és fapadlók

Ha valódi kőlapok vannak a házadban, sose tegyél a felmosóvízbe ecetet. Sőt, citromot és ammóniát sem. Ezek ugyanis mind kifejezetten savas hatásúak, ezért eltüntetik a padló természetes fényességét, és karcossá is teszik azt.

És sajnos ahhoz, hogy visszaállítsd az eredeti állapotot, újra kell polírozni a felületet, ami nem kevés pénzbe kerül. Ugyanez igaz a fapadlóra, parkettára is, aminek legfelső felületét az ecet elkezdheti lemarni.

Viaszolt bútorok

Ha olyan szekrényre, asztalra használod, amit viasszal kezeltek le, sajnos előbb-utóbb tönkre fogod tenni a bútort. Ugyanis az ecet szép lassan leoldja a felső réteget, és fénytelen, mattos hatásúvá teszi.

Nem egyetlen alkalommal történik meg, de néhány hónap után látni fogod a negatív különbséget. A legjobb, ha kifejezetten viaszolt bútorhoz készített tisztítószert használsz.

Vasaló

Sok használatot követően a vasaló is koszos lesz, de ecettel lefertőtleníteni nem szabad!

Ha gőzölős vasalóról van szó, az eszköznek az alján egy speciális bevonat található, amit az ecet leold, majd ezt követően a fém alkatrészeket kezdi korrodálni.

Ugyanez még hamarabb bekövetkezik egy szimpla vasalón, úgyhogy tartsd tőle távol ezt a folyadékot.

Ruhák

A mosógépbe öntve az ecet segít semlegesíteni a ruhák kellemetlen szagát. Ha viszont úgy gondolod, hogy a biztonság kedvéért egy kis hipót is öntesz bele, nagyon komoly veszélynek teszed ki magad.

Ahogy írtuk is korábban, a hipó és az ecet együtt mérgező gázokat hoz létre, ami ráadásul a ruháidat sem kíméli.

Sőt, ma már inkább az lenne a legjobb, ha egyáltalán nem öntenél ecetet a gépbe. Ugyanis akárcsak a mosogatógép esetében, úgy itt is különféle gumibevonatok találhatók, amelyeket az ecet lemarhat, így akár kis lyukak is keletkezhetnek rajtuk, és szivárogni kezdhet belőlük a víz.

Mosogatógép

Lehet, hogy az ecet hozzáadása után a mosogatógépből kivett tányérok szinte ragyognak a tisztaságtól, de azt sajnos nem látod, hogy mi zajlik a felszín alatt. A savas folyadék ugyanis elkezdheti tönkretenni a készüléket, elsősorban leginkább a gumibevonatokat: ha a készüléknek valamely része poliakrilátból, fluor-szilikonból vagy Buna-N-ből készült, úgy az ecet hosszú ideig megmarad a felületen, és elkezdi marni.

Azt javasolják, hogy ha nem tudod, milyen gumi van a készülékben, és nem írja az utasítás, hogy tehetsz bele ecetet, semmiképp se használd rajta.

Márvány- és gránitpult

A márványt és gránitot, sőt még a szappankövet sem szabad antibakteriális törlőkendővel áttörölni, így nem meglepetés, hogy az ecet is tiltólistás rajtuk.

Erről leginkább a folyadék magas savtartalma tehet, ami összekarcolja a felületeket, és akár átszínezheti, vagy mattossá teheti a pultot. Helyette inkább szappanos vízzel érdemes takarítani, esetleg pár csepp alkohollal kombinálva.



Forrás