2024. április 23. kedd Béla
DOHA, QATAR - DECEMBER 05: Neymar of Brazil in action during the FIFA World Cup Qatar 2022 Round of 16 match between Brazil and South Korea at Stadium 974 on December 05, 2022 in Doha, Qatar. (Photo by Ian MacNicol/Getty Images)
Nyitókép: MacNicol/Getty Images

Félidőnyi brazil eksztázis – bőven elég volt

Az ötszörös világbajnok az első játékrészben tízpercenként lőtte a gólokat, a szünet után már nem erőlködött.

Az első félidei 4–0 gyakorlatilag eldöntötte a brazilok Dél-Korea elleni nyolcaddöntőjét a katari labdarúgó-világbajnokságon. A koreaiak ugyan szépítettek a szünet után, de búcsújukkal újabb meglepetéscsapat számára ért véget a nyolcaddöntőben a vébé. 4–1 lett a vége.

A bokasérülése miatti kihagyás után – a kezdőcsapatba – visszatérő Neymar büntetőből szerzett góljával már csak eggyel van elmaradva a nemzeti rekorder Pelétől.

A dél-amerikai együttes hatalmas lelkesedéssel és szemet gyönyörködtetően futballozott, amire nem volt ellenszere az ázsiai csapatnak.

A brazilok Vinícius Junior pazar bokamozdulatának és Neymar 11-esének köszönhetően szűk negyedóra után már két góllal vezettek. A szünetig még Richarlison és Pacquetá lőtt gólt meseszép akció végén.

A dél-koreaiak nem veszítették el a lelkesedésüket, és a második játékrészben addig küzdöttek, amíg Paik Szunk Ho megszerezte a becsületgóljukat.

A legnagyobb favoritnak tartott Brazília az első negyeddöntőben, pénteken 16 órától majd az előzőn vb-n ezüstérmes Horvátországgal találkozik.

A csoportmeccsek során megsérült két brazil kulcsember, Danilo és Neymar is visszatért a csapatba, így mindössze egy helyen tért el a kezdő tizenegy attól, ahogyan a csoportkörben első meccsükön felálltak a brazilok. Az egy hiányzó, Alex Sandro volt, aki szintén sérülés miatt esett ki, de már az egész tornára. A védelemben Eder Militao lett a plusz ember, viszont Danilónak át kellett mennie a hátsó alakzat bal oldalára.

Mielőtt bármilyen erőviszony vagy játék kialakult volna, a brazilok gyors góllal jó rajtot vettek, majd büntetőből percek alatt megduplázták az előnyüket. A dél-koreai csapat ezt követően erejét és koncentrációját vesztve üldözte riválisát, nem túl nagy sikerrel és lelkesedéssel. Alisson számára egyetlen távoli átlövés jelentett izgalmat, amit látványos vetődéssel hárított a brazil kapus. A mezőnyben honfitársai kedvükre cseleztek, passzoltak, élvezték a játék minden másodpercét, és úgy növelték a szünetig négygólosra az előnyüket, hogy a különbség még ennél is nagyobb lehetett volna, hiszen több helyzet is adódott előttük.

A szünetben az ázsiai csapat rendezte sorait, akcióit már el tudta vinni a brazil kapu előterébe, és ott helyzetet is kidolgozott. Az 58. percben dél-koreai lehetőségek sora maradt ki, de szűk húsz perccel később egy átlövéssel már összejött a szépítés. A brazilok eközben erősen visszavettek a tempóból, cseréik nem hozták meg a friss erőt a játékba. Mezőnyben pedig képesek voltak bárhol "belehalni" a szépségbe, támadásaikat sokszor túlcifrázták vagy lelassították, így lehetőséget teremtve az ellenfélnek a visszazárásra, a blokkolásra vagy a szerelésre. Amikor pedig ritkán mégis odakerültek kapu elé, hibáztak, de az első félidő nagy különbségét követően ez is bőven belefért nekik.

I. félidő

7. perc: Raphinha harcolt meg a labdáért a jobb oldalon, laposan középre adott, amit azonban több páros is elvétett. A hosszú oldalon viszont egyedül érkezett Vinícius Junior, aki laza bokamozdulattal nyeste a labdát vissza a hosszú, bal felső sarokba (1-0).

13. perc: Richarlison holtérből érkezve csente el a labdát a dél-koreai tizenhatoson belül Csong Vu Jongtól, aki így felszabadítás helyett a brazil center lábát rúgta meg. Neymar a gólvonalon oldalazó Kim Szung Kju mellett a kapu bal alsó alsó sarkába gurított a büntetőből (2-0).

29. perc: Richarlison bűvölte a labdát fejjel, majd lábbal még az ellenfél tizenhatosán kívül, majd Pacquetá és Thiago Silva volt a labda útja. Az előre húzódó védő már ziccerben ugratta ki Richarlisont, aki nagy magányában hét méterről, középről a bal alsóba gurított (3-0).

36. perc: bal oldali brazil akcióból Vinícius Junior emelt át a hosszú oldalra, ott Pacquetá kísérte az akciót, és tíz méterről kapásból visszalőtte a labdát a kapu jobb oldalába, a védők és a kapus mozgásával ellentétes irányban (4-0).

II. félidő

76. perc: dél-koreai szabadrúgás után röviden szabadított fel a brazil védelem, a kipattanó a cserejátékos Paik Szunk Ho elé került, aki középről, 23 méterről nagy gólt lőtt a bal felső sarokba (4-1).

Címlapról ajánljuk
Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

A közép-ázsiai vendégmunkások kulcsszerepet játszanak az orosz gazdaságban, a márciusi, moszkvai terrortámadás azonban jókora zavart okozott a bevándorláspolitikában. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: „társadalmi trendforduló” érzékelhető a bevándorlókkal szemben, amit egy idő után már az orosz kormányzat sem hagyhat figyelmen kívül. A helyzet nem könnyű, ugyanis az állam eddig vendégmunkások alkalmazásával próbálta mérsékelni a munkaerőhiányt.

Nagy durranás: régóta várt amerikai szuperfegyvert kaphatnak az ukránok

Kijev már szinte a háború kitörését követően kérte Washingtontól, hogy küldjön több száz kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétákat is.