Bien.hu

2022. 11. 26. – 14:07
Megosztás


A kenyeret sokan manapság is egy alapvető élelmiszernek tekintjük, aminek állandó helye van a konyhában. Rengeteg olyan diéta van azonban, amelyek hatására egyre többen mondanak le róla, közben pedig azt is gondolják, hogy ártalmas lehet az egészségükre nézve. Ha azonban jó minőségű, adalékanyagoktól mentes kenyeret fogyasztasz, még akkor sincs okod az aggodalomra, ha minden nap eszel belőle egy-két szelettel.

Növelheted vele a rostbeviteledet

Legyen szó hagyományos fehér, teljes kiőrlésű vagy éppen kovászos kenyérről, mindegyik tartalmaz rostot, ami a szervezet jobb emésztését, a bélrendszer egészségét, sőt a súlyszabályozást is támogatja. Egyes kenyérfajták persze, mint például a 100%-ban teljes kiőrlésű kenyér, több rostot tartalmaznak, mint mások. Ezáltal pedig több szeletet is nyugodtan fogyaszthatunk belőle, akár minden nap - írja a bien.hu.

Egyetlen szelet teljes kiőrlésű kenyér nagyjából 2 gramm élelmi rostot tartalmaz, ami a napi ajánlott érték közel 7%-a. Így ha szendvicset készítesz belőle, jelentősen megnövelheted a rostbeviteledet, és számos egészséges élelmiszerrel is gazdagíthatod, mint például az adalékanyagoktól mentes zöldségkrémek, megannyi zöldség vagy a zsírszegény sonka. Vagyis összességében abszolút tápláló ételt varázsolhatsz a segítségével.

Nem mindenkinek kedvező a rosttartalma

Bár alapvető fontosságú, hogy elegendő mennyiségű rostot vigyünk be a szervezetünkbe az étkezéseink által, nem mindenki kezeli jól az általános ajánlások szerinti 25-38 grammot. Egyrészt olyan betegségek esetén is alaposan ügyelni kell a rostbevitelre, mint például az IBS, másrészt pedig önmagában sok rostban gazdag étel fogyasztása is okozhat puffadást, gázokat és görcsöket. Utóbbi esetében a kevesebb élelmi rostot tartalmazó fehér vagy kovászos kenyérrel érdemes próbálkozni.

Különféle egyéb tápanyagokat is tartalmaz

Minden adalékanyagoktól mentes kenyér olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek részét kell, hogy képezzék egy egészséges étrendnek. A magas vas-, rost- és B-vitamin tartalom mellett a kenyér meglepően sok fehérjét, kalciumot, tiamint, mangánt és cinket is tartalmaz. Még a fehér kenyér is jelentős folsav forrásnak számít, ami terhesség esetén különösen fontos vitamin.

Megugorhat tőle a vércukorszinted

Igaz, hogy a mindennapi kenyérfogyasztás segíthet elérni a napi tápanyagszükségletedet, de mivel egy magas szénhidráttartalmú ételről van szó, megugorhat tőle a vércukorszinted. Amikor ugyanis egy szénhidrátot tartalmazó élelmiszert fogyasztunk, az emésztőrendszerünk cukorrá bontja, amely azután a véráramba kerül. A vércukorszint emelkedésével pedig a szervezet inzulint bocsát ki a sejtek számára, hogy energia vagy tárolás céljából felszívja a vércukrot.

A glikémiás index, amely aszerint értékeli az élelmiszereket, hogy a szervezet milyen lassan vagy gyorsan emészti meg azokat, és hogyan befolyásolják a vércukorszintet, hasznos módja lehet annak, hogy megtervezd, miből mennyit fogyasztasz. Minél kevesebb egy kenyér rosttartalma, annál magasabb a glikémiás indexe, így ha azt szeretnéd, hogy kiegyensúlyozott maradjon a vércukorszinted, csökkents a magasabb glikémiás indexű kenyerek fogyasztását, vagy egészséges zsírokkal és sovány fehérjékkel együtt fogyaszd.

Amit feltétlenül jegyezz meg

Annak ellenére, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrendek idehaza is népszerűek, egyáltalán nem kell bűntudatot érezned amiatt, ha szívesen eszel kenyeret. A mindennapi kenyérfogyasztás segít ellátni a szervezetet alapvető tápanyagokkal, miközben jó ízű, és könnyen párosítható olyan egészséges élelmiszerekkel, mint a tojás, a paradicsom, a paprika, az uborka, a mogyoróvaj vagy a zsírszegény csirkehús.

Vagyis a legjobb, amit tehetsz, hogy nem jó vagy rossz élelmiszerként tekintesz rá, hanem egyszerűen egy olyan termékként, amit ha szívesen fogyasztasz, akkor a saját igényeidet is figyelembe véve valamilyen változatban abszolút beilleszthető egy egészséges étrendbe. Ha a teljes kiőrlésű vagy a kovászos kenyér válik be, fogyaszd azokat, de jó opció lehet a fehér kenyér is, csak mindig ügyelj a mértékletességre és arra, hogy más, értékes élelmiszerekkel együtt fogyaszd.



Forrás