Nyitókép forrása: SITA/Christopher Furlong/Pool via AP

 

Boris Johnson a CNN portugáliai kiadásának adott interjújában egyértelmű utalást tett arra, hogy Németország Ukrajna gyors legyőzését várta a háború kirobbanásakor, Franciaország pedig egészen addig nem hitt az orosz invázió lehetőségében, amíg az orosz tankok nem lépték át a határt.

 

Johnson az interjúban arról beszélt, hogy a február 24-én induló invázió előtt sokféle vélemény volt Európában. Az EU három legnagyobb országa kapcsán azonban kemény kritikának is beillő megjegyzést tett. Azt mondta:

 

„A német álláspont egy időben az volt, hogy ha megtörténik [az invázió], ami katasztrófa lenne, akkor jobb, ha gyorsa vége lenne az egésznek és Ukrajna elesne. Úgy véltem, hogy ez egy katasztrofális nézőpont, de megértem, miért gondolkodtak így”.

 

mondta. Franciaország kapcsán a következőket mondta:

 hirdetes_300x300  

 

„Kétségtelen, hogy a franciák az utolsó pillanatig tagadták [az invázió lehetőségét]”

 

Mario Draghi olasz kormányfő álláspontját pedig úgy írta le, mint aki nem tudta támogatni a britek által képviselt álláspontot.

 

Johnson azt is hozzátette, hogy a háború kezelésében végül az EU fantasztikusan teljesített.

 

A botrányhős Johnson volt az egyik legnagyobb támogatója Ukrajnának, és a britek elköteleződése ma is töretlen Kijev mellett. Ugyanakkor van egy belpolitikai vonatkozása is a dolognak: a súlyos energia- és megélhetési válság miatt kellett találni egy felelőst, ez lett „Putyin ukrajnai háborúja”. Ha megnézzük a fenti kijelentések valódi üzenetét, az az, hogy az európai országok vonakodtak szembeszállni Putyinnal, de végül a Nagy-Britannia által erőltetett irány bizonyult igaznak – ami persze erősen vitatható.

 

Az sem mellékes, hogy az ukrán sajtóban korábban megjelent információk szerint tavasszal majdnem sikerült tető alá hozni egy fegyverszüneti megállapodást Ukrajna és Oroszország között, már a papírok is elő voltak készítve, ám váratlanul Johnson Kijevbe látogatott, és az ukrán álláspont ebben a pillanatban elutasítóvá vált fegyverszünet tekintetében.

 

Még áprilisban is volt esély a békére Oroszország és Ukrajna között. A tárgyalásokat a Nyugat ásta alá

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.