Nyitókép forrása: dailyreporter.com

 

Bár Ukrajna ügyében (egyelőre) nagy az egyetértés Brüsszel és Washington között, a háttérben az uniós tagállamok már próbálnak mozgósítani, megakadályozandó, hogy az amerikai versenytársak teljesen padlóra küldjék az európai ipart. Ezt egy neve elhallgatását kérő uniós tisztviselőre hivatkozva  írta meg a Politico szerdán.

 

Az elmúlt hetekben fokozatosan csökkent az igyekezet az európai-amerikai gazdasági ellentétek leplezésére a sajtóban. Ma pedig már sokkal nyíltabban beszélnek/írnak arról, hogy Európa kettős csapást él meg az USA jóvoltából:

 

nemcsak az energiaárak lehetnek jóval magasabbak az öreg kontinensen mint az Egyesült Államokban, hanem Washington most készül egy 369 milliárd dolláros ipari támogatási csomag elfogadására, ami iszonyatos fegyvertény a gazdasági versenyben.

 

Az EU tisztviselői most már attól tartanak, hogy a vállalkozásokra ezután tarthatatlan nyomás nehezedik majd, a tőke pedig elkezd kiáramolni az Egyesült Államokba. Az EU iparági uniós biztosa, Thierry Breton már arra figyelmeztet, hogy Biden új támogatási csomagja „egzisztenciális kihívást” jelent Európa gazdasága számára.

 hirdetes_400x285  

 

Megoldás egyelőre csak egy körvonalazódik, nagyjából a Brüsszeltől megszokott séma alapján: a tagállamok adjanak pénzt, a bürokraták majd elköltik kedvük szerint, főleg klímapolitikára és zöld beruházásokra.

 

A programnak már neve is van: „Európai Szuverenitási Alap”, amelyet ráadásul „rendkívül gyorsan kell megvalósítani, mert Európa minden nappal veszít versenyképességéből, míg az USA erősebb lesz”.

 

A program állítólag kiemelt figyelmet szentelne az elektromos tápegységek gyártására, az elektromos autókra, a szélturbinákra és a mikrochipek gyártására.

 

A gyorsaságnak politikai okai is vannak. Brüsszel szeretné, ha a tagállami forrásokból összerakott programot ő felügyelné, ami nem fog megvalósulni, ha az inflációkezelési vagy energiaügyi intézkedésekhez hasonlóan a tagállamok maguk keresnek saját megoldásokat.

 

A helyzet komoly, még a brüsszeli bürokraták is „dezindusztrializációs folyamatról” beszélnek. Breton például sokat kritizálta az inflációcsökkentési törvényt, amely a nagy autógyártó tagállamok – Németország és Franciaország – esetében visszaüt: amerikai gyártmányú elektromos gépjárművek vásárlásának kedvez.

 

Brüsszel és az EU tagállamai úgy látják, hogy ez aláássa a globális szabad kereskedelmet, Brüsszel ezért olyan megállapodást akar, amely alapján az EU vállalatai is élvezhetik az amerikai előnyöket.

 

A probléma az, hogy Európa képtelen érvényesíteni saját érdekeit az USA-val szemben. Brüsszelben már le is tettek az eredeti tervről, hogy diplomáciai úton jussanak kompromisszumra Washingtonnal. Helyette jön a B-terv: saját zsebből hasonló ipari támogatási rendszer kiépítése. Ez viszont tele van buktatókkal.

 

Ehhez ugyanis Németország támogatása kell – a franciáké már megvan, hiszen Párizs régóta szorgalmazza az európai ipari versenyképesség támogatás alapú felkarolását. Értsd: elsősorban német pénzből javítaná saját ipari kondícióját (is).

 

A németek nem zárkóznak el, ám a verseny természete miatt aligha lesz olyan eredmény, amiben a déli tagállamok reménykednek. A jelenlegi helyzetben az nyeri a legtöbbet, aki tovább marad állva, vagyis az fogja kitölteni a bedőlő cégek után maradt űrt az európai piacon, aki tovább kitart. Brüsszel javaslata hátterében talán nem is annyira Washington lépései állnak, mint inkább a német dominanciától való félelem.

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 3 olvasónak tetszik ez a cikk.