Tizenegy év utánÜlésezik a román–magyar vegyes bizottság

2022. október 11., kedd, Belföld

Több mint tízéves szünet után a társelnökök találkozójával kezdődött meg tegnap Bukarestben a magyar–román kisebbségi vegyes bizottság újabb ülésszaka, amely a Romániában élő magyar és a Magyarországon élő román kisebbség gondjait hivatott feltérképezni és megoldani.

A magyar fél egyebek mellett a restitúciós kérdésekre, a stadionokban hallható gyűlöletbeszédre, a marosvásárhelyi katolikus gimnázium, a magyar orvosképzés és a jelképhasználat ügyére vár megoldást – közölte Kalmár Ferenc miniszteri különmegbízott, a bizottság magyar társelnöke. Felidézte: az 1996-ban aláírt magyar–román alapszerződés szerint a nemzeti kisebbségek problémáinak megoldására létrehozandó, szakértőkből, az illetékes minisztériumok képviselőiből álló vegyes bizottságnak évente legalább egyszer össze kell ülnie, hogy megoldásokat javasoljon a felmerülő gondokra. Az utolsó ülés jegyzőkönyvét 2009-ben írták alá. A 2011-ben tartott nyolcadik bizottsági ülésszak jegyzőkönyvét a magyar fél már nem volt hajlandó aláírni, mivel 18, általa felvetett kérdést a testület nem tárgyalt meg.

A kisebbségek helyzetéről folytatandó államközi párbeszéd intézményes keretének újraindításáról tavaly állapodott meg Gyulán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bogdan Aurescuval, a román diplomácia vezetőjével. Ekkor Kalmár Ferenc és Iulia Matei, a bizottság akkori társelnöke aláírta a nyolcadik ülésszakot lezáró jegyzőkönyvet, amelybe azt is belefoglalták, hogy a 18 pontot – amelyekről az évek során nem sikerült megállapodni – a kilencedik ülésszakon tárgyalják meg, kiegészítve őket az időközben felmerült problémákkal.

Kalmár Ferenc tegnap a kisebbségi vegyes bizottság jelenlegi román társelnökével, Daniela Gitman államtitkárral találkozott, hogy előkészítsék a mintegy harminctagú testület jövő tavasszal tartandó plenáris ülését. A román fél egy új jegyzőkönyv-struktúrára tett javaslatot, ezért Kalmár Ferenc szerint a magyar félnek először meg kell vizsgálnia, hogy azok a problémák, amelyek a romániai magyar közösséget feszítik, beleférnek-e a román fél által javasolt új (az identitásmegőrzést szolgáló intézkedésekre összpontosító) struktúrába, és szükség esetén kiegészítést javasoljon tárgyalópartnerének. Arra a kérdésre, hogy mit várnak a több mint tízéves szünet után újrainduló párbeszédtől, amelynek a 18 megoldatlan ügy „történelmi örökségére” és sok azóta felmerült problémára kell választ találnia, a miniszteri különmegbízott annyit mondott: a párbeszédet mindenképp fenn kell tartani, és mindig a megegyezés reményével kell tárgyalóasztalhoz ülni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
A megyei önkormányzati választásokon mely párt tanácstagjelöltjeit támogatja?













eredmények
szavazatok száma 1651
szavazógép
2022-10-11: Nyílttér - :

Az utca hangja

N. N., Sepsiszentgyörgy. Évek óta bántja a szememet – és néha a fájós térdemet is – az Erzsébet park egyik sarka, amelynek rendbetételét valahogy elmulasztották.
2022-10-11: Belföld - :

Hírsaláta

NEM ÉHEZNEK A POLGÁRMESTER-GYEREKEK. Habár az egyik PSD-s honatya azzal érvelt az önkormányzati vezetők nemrég megszavazott béremelése mellett, hogy „a polgármesterek gyerekei sírnak, mert éhesek”, a valóságban egyetlen romániai polgármesternek sem kell nélkülöznie, jövedelmük ugyanis bőven a nagy átlagé fölött van, még azon a több száz településen is, ahol a helyi jövedelmek az önkormányzat működési költségeit sem fedezik, a különbözetet pedig az államtól kapják, azaz mások dolgozzák ki; vannak olyan községek is, ahol a bevételek bő 90 százaléka megy el a munkabérekre. Legkevesebbet a háromezernél kevesebb lakosú községek önkormányzati vezetői keresnek, az emelés után nettó 5382 lej a bérük, ami falun kiemelkedően jó fizetésnek számít.