Ismét a demokrácia szabályait sérti meg egy „önkéntes fiatalokból álló civilszervezet”, az áldozat megint a Jobbik, amelyet gyakran antidemokratikusnak állítanak be, pont a kirekesztésben élenjáró balliberális oldal politikai vagy éppen civil képviselői.

A Global Youth Diplomacy elnevezésű „civilszervezet” EP-választási vitát szervez május 14-re a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Karára. A szervezők azt írják, tagjaik, „elkötelezettek az Európa-tudat meghatározó értékeinek - a demokrácia, a kulturális sokszínűség, az emberi jogok és a szolidaritás – megőrzése mellett”. Továbbá úgy hiszik, „ezek az értékek, valamint a társadalmak közéleti és politikai témáira való nyitottság teremthetik meg azt a szellemi közösséget, amely elősegítheti az Európai Unió fejlődését”.
Állításuk szerint ennek szellemében szervezik meg az EP-választási vitát, mely „kiváló alkalmat teremt arra, hogy a fiatalok megismerkedhessenek az Európai Parlamenti választások jelentőségével, lényegi politikai kérdéseivel, és így közelebb is kerülhessenek az Európai Unióhoz”.
A Global Youth Diplomacy által szervezett vita témái között olyan kérdések szerepelnek majd, mint: az európai parlamenti választások fontossága; az Európai Unió jelene és jövője; az Európai Unió helye a világban; az ifjúság szerepe az EU-ban; Magyarország 10 éves tagsága az EU-ban.
Azt írják, hogy a rendezvényen közvetlenül a fiatalokhoz akarnak szólni, ezért kifejezetten az EP választásokon induló magyar pártok ifjúsági tagozatainak képviselőit hívják meg. És hogy kiket? Megfogalmazásuk szerint: a „visszajelzések” alapján meghívásukat eddig elfogadta Gúr Roland, a Societastól, Szarvas Koppány Bendegúz a gyurcsányista Ifjú Demokratáktól, Gecsei Andrea az LMP-től és egy eddig még meg nevezett küldöttel a Fidelitas is részt vesz a vitában.
Kirekesztő "demokraták" diktálnak
A Jobbik Ifjúsági Tagozatát nem találjuk a vitázók között, nem azért, mert nem jeleztek vissza a meghívásra, ahogy a Global Youth Diplomacy próbálja hazug módon beállítani, hanem azért, mert az álságos módon hangoztatott demokratikus eszmék, a „kulturális sokszínűség” és politikai nyitottság ellenére, meg sem hívták a nemzeti ifjúsági szervezetet. A civilszervezet szellemiségéről már az is sok mindent elárul, hogy a vita moderátori szerepére a szélsőbaloldali HVG újságíróját, Kósa Andrást kérték fel.
Farkas Gergely, a Jobbik Ifjúsági Tagozatának elnöke a Global Youth Diplomacy eseményének Facebook oldalán sérelmezte, hogy a nemzeti érzelmű fiataloktól valójában senkit sem hívtak meg a vitára:
„Tisztelt Szervezők! Farkas Gergely vagyok, a Jobbik Ifjúsági Tagozatának elnöke. Az esemény leírásában ez szerepel: 'A visszajelzések szerint meghívásunkat eddig a Fidelitas, a Societas, az Ifjú Demokraták, és az LMP képviselői fogadták el.' Ugyanakkor szeretném Önöket tájékoztatni, hogy ez a mondat nem állja meg a helyét, ugyanis azt sugallja, hogy mi nem válaszoltunk a megkeresésre. Az igazság azonban az, hogy minket senki nem keresett meg ez ügyben, pedig szeretnénk részt venni a vitán, mint az EP-választáson induló párt és amely a többi párttól eltérő, de határozott véleménnyel rendelkezik az Európai Unióról. Bízom benne, hogy ennek nincs akadálya és 1 millió embert képviselő pártként mi is ki tudjuk fejteni véleményünket. Üdvözlettel!”
A válasz nem is késlekedett sokáig, névtelenül a Global Youth Diplomacy profilja mögé bújva a következőket írta (változtatás nélkül közöljük) valaki:
„Kedves Farkas Gergely! Gondoltuk, hogy ez a probléma fel fog merülni, azonban higgye el nem felejtettük el Önöket. Mi alatt felkerestük a többi ifjúsági tagozatot, több párt is tudomásunkra juttatta, hogy csak abban az esetben hajlandóak részt venni a vitában, ha a Jobbik Ifjúsági Tagozata nem vesz részt benne. Így annak ellenére, hogy a szándék bennünk meg volt, hogy Önöket felkeressük, a többség akaratának engedve ennek mégis el kellett maradnia. Azonban szeretném arra buzdítani Önöket, hogy mivel a rendezvényt mindenki szabadon látogathatja, ezt tegyék meg Önök is, és ez alatt a közönség számára biztosítva lesz kérdések feltevése, és hozzászólások lehetősége is. Tudomásunk szerint ugyanígy fognak megjelenni a Fiatal Liberálisok és a MoMa fiataljai is.”
Farkas Gergely a viszontválaszában több észrevételt is a szervezet figyelmébe ajánlott:
"1. Az Önök által kiírt szövegben erről egy szó sem volt, sőt Önök azt a látszatot keltik több ezer hallgatóban (akiknek kiküldtek egy körlevelet), hogy a Jobbik még csak válaszra sem méltatta Önöket. Ez ránk nézve nagyon kellemetlen, és téves képzetek kialakulását segíti elő, hogy mi vagy félünk a vitától, vagy udvariatlanok vagyunk. Ezzel szemben mi szeretnénk részt venni ezen a vitán és minden megkeresésre válaszolunk is. Úgy gondolom, hogy ez minimum egy helyreigazítást megérdemel ennek a több ezer embernek, melyben őszintén leírják, hogy nem mi nem válaszoltunk, hanem Önök nem hívtak. Kíváncsi leszek a reakciókra...
2. Önök azt írták, hogy több párt is jelezte, hogy nem kívánnak velünk vitázni. Ez azért nem tűnik reálisnak, mert a résztvevők közül egyedük a DK deklarálta ezt, a többi párt máshol is vitázik velünk. Ez pedig önmagában is komikus, hogy egy fiatal támogatóval alig rendelkező, minimális támogatottságú DK feltételeket szabjon a fiatalok között legnépszerűbb, összességében több mint 1 milliós szavazótáborral rendelkező párttal szemben, mely párt ma Magyarország második legnagyobb önálló pártja. Önök nem érzik, hogy ez így komolytalan?"
Farkas azzal zárta a levelezést, hogy kérik, biztosítsanak lehetőséget nekik a szereplésre, mert a Global Youth Diplomacy csak saját magát járatja le a fiatalok körében ezzel a méltatlan eljárásmóddal.
A levelezés legutolsó hozzászólója, már névvel jelentkezett. Farkas József (aki Facebook-oldala alapján a Global Youth Diplomacy egyik tagja) elnézést kért a szervezet nevében és azt ígérte, hogy "megpróbálja" elintézni „az elkövetkező napokban a lehető legkompromisszumosabb forgatókönyvet”. Mivel a vitáig csak egy nap van hátra, az „elkövetkező napok” azt jelenthetik, hogy már csak szerda után talál majd a szervezet „kompromisszumosabb forgatókönyvet”.
Farkas Gergely később a Facebook-oldalán azt írta:
„Bár már szinte már minden médium (legutóbb pl. az ATV) és párt (legutóbb pl. az Együtt 2014 és az MSZP) belátta, hogy semmi eredménye nincs a Jobbik elszigetelésének, azért még mindig vannak olyan elvakult liberális szervezetek, akik továbbra sem hívnak meg minket az általuk rendezett, elméletileg minden párt nagyobb részvételével zajló vitájukra. Főként nevetséges ez akkor, ha egy fiataloknak szóló rendezvényre nem engedik oda a fiatalok között legnépszerűbb pártot. Ez történt a Global Youth Diplomacy nevű szervezet esetén, akik szerdára szerveznek egy EP-vitafórumot a pártok ifjúsági szervezeteinek.” (A teljes bejegyzés ITT olvasható.)
Farkas arra is rámutatott, kiderült, hogy a szélsőséges gyurcsányista DK támasztotta azt feltételként, hogy a Jobbik Ifjúsági Tagozata kimaradjon a vitából. A fiatal jobbikos politikus szerint a történtek több kérdést is felvetnek:
1. Tényleg azt hiszik ezek a szervezetek, hogy elérhetnek valamit azzal, ha nem hívnak meg minket ilyen eseményekre?
2. Demokratának nevezik magukat azok után, hogy egy választási vitára nem hívnak meg egy olyan pártot, amelyre több mint egymillió ember szavazott?
3. Milyen ifjúsági szervezet az, amelyik figyelmen kívül hagyja az ifjúság körében legnépszerűbb pártot?
4. Ebben a vitában is magasról tesznek az EU-t kritizálni merészelő emberek álláspontjára?
5. Milyen kapcsolat van a Global Youth Diplomacy és a DK között, hogy utóbbi ennyire befolyásolhatja, kit hívjanak meg?
Sajátosan értelmezi a demokráciát a baloldal
Nem ez az első alkalom, hogy a demokráciára oly „érzékeny” balliberális politikai és civil szervezetek kizárják a jobbikosokat a vitából. Az országgyűlési választások előtt vitát szervezett a homályos hátterű Jövőképp Fiatalok Magyarországért Egyesület a budapesti Corner rendezvényközpontban. A szervezők akkor mindenfélét összehordtak arról, hogy a nemzeti párt képviseletében miért nem hívtak meg senkit sem. A jobbikosokat még nézőként sem engedték be. A szélsőbaloldali ATV és a Népszabadság is olyan vitát szervezett, amelyről kitiltották a nemzeti párt politikusait. Később a Nemzeti Választási Bizottság el is marasztalta a baloldal kirekesztő szócsöveit.
A választások után, a Jobbik eredményétől megijedve többször is felvetődött a baloldalon, hogy másképpen kellene állniuk a nemzeti párthoz. A bajnaista Együtt-PM-nél kijelentették, hogy a Jobbik többé nem lehet tabu és le kell ülni vitázni a nemzeti párt képviselőivel. A pártok képviselői néhány nappal ezelőtt egyeztek meg a május 23-i tévés EP-vitáról, melyet pont az Együtt-PM kezdeményezett. A Fidesz és a szélsőséges gyurcsányista DK nem merte vállalni a vitát.
(Alfahír)